• DOLAR 16.192
  • EURO 17.466
  • ALTIN 965.283
  • ...
Bağlar Belediye Başkanı Beyoğlu: Kerbela, Müslümanların ortak matemidir
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Diyarbakır merkez Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Bağlar Kaymakamlığına bağlı Aile Destek Merkezleri tarafından hazırlanan Aşure Günü etkinliğine katıldı.

Minik çocukların desteğiyle hazırlanan Aşure Günü etkinliğine eşi Dürdane Beyoğlu ile birlikte katılarak vatandaşlara kendi elleriyle aşure ikramında bulunan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Kerbela olayının Müslümanların asırlardır devam eden ortak hüznü olduğunu belirterek yeni fitnelere yol açmamak için çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

İslam alemi için mübarek sayılan Muharrem Ayı ve Aşure Günü ile Müslümanların ortak matemi olan Kerbela olayı hakkında değerlendirmelerde bulunan Beyoğlu, "Müslümanlar için mübarek sayılan bir zaman dilimi içerisinde yer alıyoruz. Muharrem Ayı orucumuzu ve ibadetlerimizi eda ediyoruz. Aşure Günü de bu ayla özdeşleşmiş güzel bir ikram ve yardımlaşma örneğidir." dedi.

"Allah, Müslümanlara yeni Kerbelalar yaşatmasın"

Beyoğlu, "Tabi bir de bu ayda gerçekleşmiş olan Müslümanların ortak hüznü olarak değerlendirdiğimiz Kerbela olayı var. Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hazreti Hüseyin ve kendisiyle beraber şehit edilen Ehl-i beytin acısı bugün hala hepimizin yüreğini dağlıyor. Allah, yeni fitnelerin önüne geçmek için bu fitneden ders çıkarmamızı nasip etsin. Müslümanların bundan ders çıkararak kendi aralarındaki birlik ve beraberliği yeniden tesis etmesi lazım." ifadelerini kullandı.

Aşure günü mesajını ileten Beyoğlu, "Bu vesileyle başta ülkemiz ve Bağlar halkımız olmak üzere tüm İslam dünyasının Muharrem Ayını ve Aşure Gününü en kalbi duygularımla tebrik eder, Hazreti Hüseyin Efendimiz ve Kerbela şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Allah, İslam dünyasına başka Kerbelalar ve yeni fitneler yaşatmasın." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir