• DOLAR 8.874
  • EURO 10.48
  • ALTIN 499.049
  • ...
TBMM Başkanı Şentop ile İran Cumhurbaşkanı Reisi görüşmesinde Afganistan vurgusu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Reisi'nin yemin töreni için Tahran'a gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Reisi ile bir araya geldi.

Görüşmede İran-Türkiye ilişkilerinin komşuluk ilişkilerinin ötesinde olduğunu belirten Reisi, İran'ın yeni dönemdeki dış politikasının, dost ve kardeş ülke Türkiye ile çeşitli alanlarda ilişkileri büyük ölçüde genişletmek olacağını belirtti.

Reisi, "Tahran ve Ankara ilişkilerin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi için çok iyi kapasitelere sahiptir ve etkileşimlerinin düzeyini geliştirmek, iki ülke arasındaki bölgesel ve uluslararası arenada işbirliğini daha da geliştirebilir." dedi.

Şentop: "Afganistan'da bir güvenlik boşluğu oluştu"

Komşuluk politikasının yeni hükümetin dış politikasındaki önceliğine değinen Reisi, "Komşuluk politikasının başarılı olması için İran ve Türkiye arasındaki çok taraflı bağların geliştirilmesi gerekiyor." diye kaydetti.

Yeni görevi dolayısıyla Reisi'yi tebrik eden Şentop ise İran-Türkiye ilişkilerinin e uluslararası arenada barış ve huzurun sağlanması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Şentop, Türkiye ve İran arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi bir sonraki toplantısının düzenlenmesiyle iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi yönünde büyük bir adım atılacağını temenni etti.

Afganistan'daki gelişmelerden endişe duyduğunu dile getiren Şentop, "Afganistan'daki barış sürecinde uygun ilerlemenin olmaması, bu ülkede bir güvenlik boşluğu yaratmıştır. Dolayısıyla İran ve Türkiye, Afganistan'da barış ve istikrarın sağlanması için işbirliklerini güçlendirmelidir." ifadesini kullandı. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir