• DOLAR 9.586
  • EURO 11.146
  • ALTIN 556.843
  • ...
Gaziantep’te vatandaşlara ücretsiz tavuk dağıtıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Şahinbey Belediyesi, bir kez daha çiftçilerin yüzünü güldürdü. Çiftçilere buğday, arpa tohumu gübre, canlı hayvan ve yem desteğinde bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, şimdide çiftçilere 60 bin adet yumurtacı atak-s yarka cinsi tavuk dağıtımı yapıyor.

Kırsal Sarısalkım Mahallesi’ndeki vatandaşlara düzenlenen törende konuşan TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Gaziantep’in sadece bir sanayi veya ticaret şehri olmadığını ve bunların yanı sıra aynı zamanda bir tarım şehri olduğunu belirtti.

Şahin, “Gaziantep’i tanımlarken sadece gastronomi, ticaret ve sanayiyle değil tarımı da başlıklardan biri olarak ortaya koymamız gerekiyor. Gaziantep ile ilgili tarım alanında ortaya koyduğumuz en önemli performanslardan birisi de sulama çalışmalarımızdır. Bugün birisi bana gelip milletvekilliğimi satın almak ister ve bedelini sorarsa ona diyeceğim şudur; bunun bedeli olarak Barak Sulama Projemizi, Çetintepe Barajı Projemizi ve Kılavuzlu Projelerimizi bugün hayata geçirin, topraklarımız sularla buluşsun, benim milletvekilliğim de bu projelere feda olsun. Şahinbeyli vatandaşlarımız gerçekten en çalışkan belediyemizin sınırları içerisinde yaşıyor. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, sadece Gaziantep’te değil, Türkiye’de de hizmetleriyle son derece başarılı görülen bir başkanımız. Şimdi görüyorum ki tarıma olduğu gibi sulamaya da el atmak istiyor. Kendisini özgüven, gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

“100 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, proje ve yatırımların artarak devam edeceğini dile getirdi.

Yerli üretimin kendileri için çok önemli olduğunu Bu güne kadar 12 milyon 300 bin tane fide dağıtımı gerçekleştirdik. Bu fideler çok önemliydi ve çok güzel de verimler aldık. Böylelikle çiftçimiz de kazandı, vatandaşımız da kazandı. Ayrıca meralarımızı gübreledik, su kuyuları açtık. Şu anda hayvanlarımız bu sıcakta dağlarda susuz değiller. Her canlı bizim için çok önemlidir. Şimdi de çiftçilerimize 60 bin adet tavuk dağıtımı gerçekleştiriyoruz. 100 milyon TL’nin üzerinde çiftçilerimize vermiş olduğumuz destekler var. Bu destekler inşallah artarak devam edecek. Bu sadece çiftçimize doğrudan yapmış olduğumuz destekler. Amacımız halkımızla iç içe olmak. Bu nedenle biz çalışmaya devam edeceğiz. Çiftçimize daha çok destek olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Sulu tarıma geçmeliyiz”

Fırat Nehri’nin suyunu Şahinbey’e getirmek için proje hazırladıklarını belirten Tahmazoğlu, “Biz Şahinbey ilçemizde üretilebilecek, ekilebilecek bütün alanları ektirdik. Artık bunu daha da arttırma şansımız yok. Bundan sonra yapacağımız şey sulu tarıma geçmek. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık. DSİ ve GASKİ ile yerel kaynaklarla sulanabilecek alanları sulayacağız. Nizip ilçemizden geçen Fırat Nehri’nin suyundan eğer bize imkân verilirse borular döşeyerek Şahinbey ilçemizdeki çiftçilerimizin tarlalarını sulayacağız. Şahinbey Belediyesi olarak buna hazırız. Sulu tarım ile çiftçilerimizin mahsulü 150 kilogramdan 800 kilograma çıktı. Aradaki fark 5 katı. Sadece bununla üretimi yüzde 400 arttırdık. Bu projeyi de hayata geçirirsek 5 kat daha artış olacak. Neredeyse verim yüzde 1’den yüzde 2 bine çıkmış olacak. İnşallah bunu başaracak gücümüz var, imkânımız var. El birliğiyle bunu da başaracağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan, çiftçilerin tavukların bakımı konusunda hassas olmaları gerektiğini belirterek, “Şahinbey Belediyesi güzel ve önemli projelere imza atıyor. Bizde bu projelerin içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Şahinbey İlçesinde yapılan projelerden gerçekten önemli sonuçlar alındı. Bu anlamda Şahinbey Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Hizmetleri anlatmakla bitmez”

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Nihat Demir, hazırlanan projelerin büyük bütçelere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu tarımın ve hayvancılığın kalkınması için çok önemli hizmetler yaptı. Şahinbey Belediye Başkanımız hiçbir köy ayrımı yapmadan herkese temas edip dertlerini dinleyip çözüm buluyor. Türkiye’deki 81 il içerisinde şunu söyleye bilirim ki hiçbir ilden böyle bir destek yapılmadı. Bu anlamda Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Şahinbey Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mustafa Güzel de yapılan projelerin Şahinbey’i kalkındırdığını belirtti.

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Şahinbey Belediyesi’nin yaptığı yatırımlarla örnek belediyecilik anlayışı gösterdiğini ifade etti.

Sarısalkım Mahalle Muhtarı Hakkı Beyazay, Sarısalkım Mahallesi’nin Şahinbey Belediyesi tarafından tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir