• DOLAR 9.273
  • EURO 10.764
  • ALTIN 527.81
  • ...
Merkez Bankası'ndan temmuz enflasyonuna ilişkin değerlendirme
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Merkez Bankası, TÜİK'in dün açıkladığı temmuz enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirmede, tüketici fiyatlarının temmuz ayında yüzde 1.80 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun 1.42 puan artışla yüzde 18.95’e yükseldiği belirtilerek, yükselişte gıda ve enerji fiyatlarının temel belirleyiciler olduğu vurgulandı.

Değerlendirmede şu hususlara değinildi:

"Gıda yıllık enflasyonu, fiyat artışlarının alt gruplar geneline yayılmasıyla kayda değer bir oranda yükselmiştir. Üretici fiyatlarındaki gelişmeler ve yaşanan kuraklık gıda enflasyon görünümünde etkili olmuştur.

Enerji grubu enflasyonu elektrik ve doğalgaz fiyatları öncülüğünde artarken, eşel mobil sistemi tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam etmiştir.

Yıllık enflasyon yakın dönemde Türk lirasındaki seyrin de etkisiyle temel mallar grubunda gerilerken, hizmet sektöründe kademeli normalleşme sürecinin de yansımalarıyla lokanta-otel ve ulaştırma hizmetlerindeki fiyat gelişmelerine bağlı olarak bir miktar yükselmiştir.

Temmuz ayında uluslararası enerji fiyatları artarken, enerji dışı emtia fiyatları daha ılımlı bir seyir kaydetmiştir.

Bu görünüme karşın, gecikmeli etkilerle üretici enflasyonundaki yükseliş eğilimi devam etmiştir.

Bu dönemde, yıllık enflasyon çekirdek enflasyon göstergelerinden B’de yükselirken, C’de gerilemiş; göstergelerin yakın dönem eğilimlerindeki yüksek seviyeler korunmuştur." (İLKHA)

 Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir