• DOLAR 8.658
  • EURO 10.18
  • ALTIN 488.66
  • ...
İçişleri Bakan Yardımcısı İnce Van'daki sel bölgesinde incelemelerde bulundu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Selden en fazla etkilenen Başkale'nin Esenyamaç Mahallesi'nde incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, yaraların bir an önce sarılması için devletin tüm imkânlarıyla vatandaşların yanında olduğunu söyledi.

Başkale ilçesinde yıkıma sebep olan sel sonrası çalışma başlatan Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. 

Dün ikinci kez sel sularına maruz kalan Başkale ilçesi Esenyamaç Mahallesinde gece saatlerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

 

"İleriye dönük daha kalıcı çözümler üretilecek"

Devletin tüm kurumlarının vatandaşlara yardım için geceli gündüzlü sel bölgesinde olduğunu belirten İnce, "Maalesef burada beklenmedik bir sel afetiyle karşı karşıya kaldık. Özellikle Esenyamaç Mahallemiz bu afetten daha fazla etkilendi. Burada ilk tespitlerimize göre yaklaşık 11 tane hasarlı evimiz var. Bir tane de Onikidere mezramızda hasarlı evimiz var. Birimlerimiz tarafından gerekli hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Yine mezramızda içme suyu ile alakalı bir sıkıntı vardı. İçme suyunu da en kısa sürede veriyoruz. Vatandaşlarımıza sıcak yemek dağıtılıyor. Elektrik ile alakalı bir sorun vardı. Bu sorun çok şükür çözüme kavuştu. Burada sel nedeniyle oluşan olumsuzlukların giderilmesi için tedbirlerimizi alıyoruz. İleriye dönük de daha kalıcı çözümler üretilecek. Özellikle dere ıslahı ve altyapının düzelmesi konusunda kalıcı projelere başlamış olacağız." dedi.

"Meteorolojik verilere göre yağışlar devam edecek"

Sel afetinden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bakan Yardımcısı İnce sözlerini şöyle sürdürdü:

Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin geçmiş olsun dileklerini iletiyoruz. İnşallah böyle afetlerle bir daha karşılaşmayız. Devletimiz ve milletimiz el ele verdiği sürece biz bu zorlukları da en kısa sürede aşarız. Elbette tedbirlerimizi alıyoruz. Meteorolojik şartlar yağışların devam edeceği yönünde. Burada tekrar vatandaşlarımızı uyarmış olalım. Bir daha böyle bir sel afetiyle karşılaşmamak için kişisel tedbirlerimizi alalım. Diğer tedbirleri de biz devlet olarak zaten alıyoruz.

"Sel afeti hayatımızı olumsuz etkiledi"

Yapılan çalışmalardan memnun olduklarını Esenyamaç Mahalle Muhtarı Ayhan Korkmaz, "Mahallemizde yaşanan sel afeti hayatımızı olumsuz yönde etkiledi. Selin ardından bizler ilgili kurumları aradık. Yarım saat içerisinde devletin tüm kurumları yardımımıza koştu. Sayın Valimiz ilk gün mahallemize geldi. Bugün de İçişleri Bakan Yardımcımız burada, milletvekillerimiz burada. Yani devletin yardım elini ilk andan itibaren bize uzattığını gördük. Kısmi eksiklerimiz var, onlar da gideriliyor, yaralarımız sarılıyor." dedi. 

"Herkese teşekkür ediyoruz"

Sel afetinin ilk anından itibaren tüm kurumların yardımlarına koştuğunu aktaran Cevat Özer, "Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumlarımız bizlere yardımcı olmak için buradalar. Herkese teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. İnşallah mahallemizin ihtiyaçları kısa sürede giderilecek" şeklinde konuştu. 

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce'ye Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas ve ilgili kurum amirleri eşlik etti.  

Öte yandan sel afetinden etkilenen Başkale'nin Esenyamaç ve Oğulveren mahallelerinin yanı sıra Erciş'in Taşkapı ve Gergili, Çaldıran'ın Osmanlı ve Çubuklu mahalleleri ile Özalp'in Aşağı Yorganlı mahallelerinde de Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir