• DOLAR 8.874
  • EURO 10.48
  • ALTIN 499.049
  • ...
İşgalci ABD Irak’ı terk edecek: YANKEE GO HOME!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İşgalci ABD’nin Afganistan’dan geri çekilmesi devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden ABD’nin Irak’ta muharebe misyonunun da yılsonuna kadar sona ereceğini duyurdu. ABD’ye resmi ziyarette bulunan Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile Beyaz Saray’da bir araya gelen Biden, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında yıl sonuna kadar ABD’nin Irak’taki muharebe misyonunun resmen sona ereceğini kaydetti.

DAEŞ BAHANESİYLE FİTNEYE DEVAM EDECEK

ABD’nin Irak’ı istihbarat alanında desteklemeye ve Irak ordusunu eğitmeye devam edeceğini belirten Biden, ABD askerlerinin görevinin eğitim ve terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi kapsayacağını vurguladı. Biden, "Irak’taki rolümüz, hazır olmak, eğitmeye devam etmek, destek olmak, yardım etmek ve ortaya çıktıkça DEAŞ ile mücadele etmek olacak, fakat yıl sonundan önce bunu yapamayız" ifadelerini kullandı. Ayrıca ABD’nin Irak’a koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede aşı desteği sağlayacağını aktaran Biden, ABD’nin COVAX Covid-19 aşı programı kapsamında Irak’a 500 bin doz Pfizer-BioNTech aşısı sağlayacağını ifade etti.

Başbakan el-Kazımi ise ikili görüşme sonrası yaptı açıklamada, ülkesinin ABD ile stratejik ortaklığı olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki işbirliğinden dolayı mutluluk duyduğunu ve ABD ile ilişkilerinin sağlık, kültürel ve birçok farklı alanı kapsadığını aktardı.

2 BİN 500 ASKERİ BULUNUYOR

ABD birliklerinin Irak’a gönderilmesinin üzerinden geçen yaklaşık 18 yılın ardından şu anda ABD’nin Irak’ta DEAŞ militanlarına karşı mücadele bahnesşyle 2 bin 500 askeri bulunuyor. ABD, 2003 yılı Mart ayında Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin hükümetinin kitle imha silahlarına sahip olduğu iddia ederek Irak’ı işgal etmiş ve Saddam Hüseyin iktidardan indirilmişti. Fakat iddia edilen kitle imha silahları bulunamamıştı. Kimyasal silah bahanesiyle başlayan işgal girişimi milyonlarca çocuğu babasız bıraktı. Yüz binlerce kişi evlerinden oldu.

YANKEE GO HOME!

“Yankee go home!” ya da “Yankees go home!” yabancı bir ülkede Amerikan varlığına yönelik tepkiyi vurgulamak üzere kullanılan politik bir slogandır. Yankee sözcüğünün kökeni bilinmemekle birlikte bu sözcük Kuzey Amerikalı anlamında kullanılmaktadır.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir