• DOLAR 8.874
  • EURO 10.48
  • ALTIN 499.049
  • ...
9 aydır bulunamayan çocuk için Türkiye ve Afganistan hükümetine çağrı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Afganistan'ın Belh bölgesinde Mezar-ı Şerif şehrinde yaklaşık 9 ay önce kaçırılan 9 yaşındaki Abdulrauf Mustafa isimli çocuk için Afganistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi yapıldı.

 

Türkmenistan Halk Hareketi ve Dünya Çocuk Hakları Derneği işbirliğiyle düzenlenen protesto gösterisinde Abdulrauf Mustafa'nın bulunup ailesine kavuşturulması talep edildi. Programda ayrıca dünyanın farklı bölgelerinde hak ihlallerine uğrayan çocukların artık hak ettikleri bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için uluslararası kamuoyuna çağrı yapıldı.

https://ilkha.com/guncel/afganistan-da-9-ay-once-kacirilan-cocuk-icin-2-milyon-500-bin-dolar-fidye-istendi-167092

Türkmenistan Halk Hareketi adına konuşan Jumasapar Dadabaew, Abdulrauf Mustafa'nın kaçırılmasında Afgan hükümetinin eli olduğunu iddia etti.

Yaptıkları toplantı ile amaçlarının seslerini duyurmak, başta Abdulrauf Mustafa olmak üzere kaçırılan ve hakları ihlal edilen tüm çocukların özgürlüklerine kavuşturulması olduğunu belirten Dadabaew, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'ye çağrıda bulunarak çocuk haklarına riayet etmesini istedi.

 

Kur'an-ı Kerim'de insan canına verilen değerden söz eden Dünya Çocuk Hakları Derneği Başkanı Adem Çevik, "Kavmi, dini, dili, ırkı ne olursa olsun zulme uğrayan kim varsa zalime karşı mazlumun yanında olmak insani, imani ve ahlaki bir sorumluktur. Bugün sadece Afganistan'da değil Almanya'da özellikle savaş bölgelerinde, Suriye ve Irak'tan kaçırılan 15 bin çocuk var. Nerede insan hakları, çocuk hakları, kadın hakları örgütleri? Bu çocuklar hepimizin." dedi.

Abdulrauf Mustafa'nın ailesinin kendilerini aradığını ve bu konuda Türkiye'den yardım talebinde bulunduklarını hatırlatan Çevik, söz konusu çocuğun bulunup kurtarılması için Türkiye İstihbarat Teşkilatı, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ve Dışişleri Bakanlığına başvuruda bulunduklarını kaydetti. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir