• DOLAR 9.228
  • EURO 10.726
  • ALTIN 524.65
  • ...
Aşılar kalp kası iltihabına sebep oluyor mu?
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

EMA, bu yan etkinin genç erkeklerde daha sık görüldüğünü aktardı. 

 Hastalara kalp kası iltihaplanmasının semptomlarına karşı dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Bu semptomlar arasında göğüs ağrısı, nefessiz kalma hissiyatı, kalbin hızlı ya da güçlü atması bulunuyor.

EMA, perikardit olarak bilinen kalp zarı iltihabı ve miyokardit olarak bilinen kalp kası iltihabı vakalarının görüldüğünü aktardı.

AŞIYA BAĞLI VAKALAR VE ÖLÜMLER YOK DENECEK KADAR AZ

Kurumun çalışmalarına göre 177 milyon Pfizer-BioNTech dozunda 145 miyokardit vakası, 138 perikardit vakası görüldü.

20 milyon Moderna dozunda ise 19 miyokardit ve 138 perikardit vakasına rastlandı.

5 kişi hayatını kaybetti; bu kişilerin ya yaşının büyük olduğu ya da başka bir sağlık sorunlarının bulunduğu aktarıldı.

İngiltere'deki İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) da aşılar ve kalp iltihabı arasındaki ilişkiyi inceliyor.

Kurumun raporuna göre genç erkeklerde genelde ikinci dozdan sonra görülen bu vakalar çok seyrek; aynı zamanda hastalar çok kısa sürede standart bir tedavi ve dinlenmeyle hastalığı atlatabiliyor.

Çoğu vaka aşıdan 14 gün sonra görülüyor.

Geçen ay ABD'de de olduğu gibi İngiltere ve Avrupa'da da miyokardit ve perikardit resmi olarak aşıların yan etkileri arasında sıralanacak.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir