• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
Çocuklar hem eğleniyor hem öğreniyorlar
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Oku! Hayatını Kur'an ile doku” sloganıyla düzenlenen yaz Kur'an kursları büyük bir ilgi görüyor.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Diyanet TV üzerinden uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen eğitimler bu yıl tekrar normale döndü.

Normalleşme süreci kapsamında Yaz Kur'an Kursları eğitimleri geçtiğimiz hafta pazartesi gününden itibaren salgın tedbirlerine uyularak başlatıldı. Kur’an-ı Kerim ve dini eğitimlere katılan çocukların eğitim dışındaki zamanlarında ise eğlenceli vakit geçirebilmesi için kurslarda etkinlikler de yapılıyor.

Büyük bir coşku ile devam eden yaz Kur’an Kurslarında imam hatipler ise çocukları camiye alıştırmak, sevdirmek ve İslam dininin esaslarını öğretmek için çeşitli etkinlikler düzenliyorlar. Çocuklar, Kur’an-ı Kerim’in yanı sıra, Peygamber Efendimizin hayatı, ibadet ve ahlak konularında da eğitim alıyorlar.

Günün her saatinde camiye gelen çocuklar, spor ve sosyal aktivitelerle dolu dolu bir eğitim dönemi geçiriyor. Aktiviteler çocukların motivasyonunu artırırken çocuklar Kur’an-ı Kerim öğrenerek ruhlarını, spor ve sosyal aktivitelerle bulunarak da bedenlerini güçlendiriyorlar.

Yaz Kur’an Kursları çocuklardan büyük bir ilgi görürken Gaziantep'te Ukkaşe Bin Mihsan Camii’nde ve caminin altındaki Şehzadeler Kültür ve Spor Merkezi’nde birçok spor aktivitesine katılan çocuklar hem eğleniyor hem de Kur'an-ı Kerim ve ahlak eğitimi alıyor.

Yaz Kur’an Kurslarına katılan çocuklar, Kur'an-ı Kerim ve ahlak eğitiminin yanı sıra ise langırttan masa tenisine, tekvandodan basketbola birçok spor aktivitesine katılarak eğlenceli vakit geçiyor.

Şehitkamil ilçesi Seyrantepe Mahallesi’ndeki camide Kur'an-ı Kerim ve ahlak eğitimi alan çocuklar, bir yandan da yaz tatillerini eğlenerek geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Muhammed Halis

“Hem dinimizi öğreniyoruz hem de eğleniyoruz”

Yaz Kur’an Kursuna katılan çocuklardan Muhammed Halis, “Okullar tatil oldu ve yaz Kur’an kurslarını özlemiştik. Yaz Kur’an kurslarına geliyoruz. Öncelikle camide Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatının eğitimini alıyoruz. Sonra caminin altındaki gençlik merkezinde tenis, langırt ve benzeri aktivitelere katılıyoruz. Hem dinimizi öğreniyoruz hem de eğleniyoruz. Dinimizi bu şekilde eğlenerek öğrenmenin çok güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde dini öğrenmek daha eğlenceli hale geliyor. Arkadaşlarımızla beraber güzel bir ortamda buluştuğumuz için daha mutlu oluyoruz. Bütün camilerin altına bu şekilde gençlik merkezlerinin yapılması gerekiyor.” dedi.

Yusuf Satıcı

“Yaz tatilimin böyle geçmesine çok seviniyorum”

Yaz Kur’an Kursları başladığı için çok mutlu olduğunu belirten Yusuf Satıcı ise, “Camide Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatını öğreniyoruz. Camideki dersimiz bittikten sonra gençlik merkezinde hocalarımızdan spor dersi alıyoruz. Camideki dersten sonra spor eğitimin verilmesi bizim için çok güzel oldu. Yaz boyunca evde boş boş duramadığımız için camiye gelip hem dinimizi öğreniyoruz hem de eğleniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sait Feraç Dağdelen

“Dinimizi eğlenerek öğrenmek daha kolay oluyor”

Heyecanla Yaz Kur'an Kurslarının başlamasını beklediğini belirten Sait Feraç Dağdelen ise, “Yaz Kur'an kursları başladı, camiye geliyoruz. Camide Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hayatını öğreniyoruz, daha sonra gençlik merkezinde spor yapıyoruz, arkadaşlarımıza sohbet ediyoruz. Bu şekilde hem dinimizi öğreniyoruz hem de eğlenceli bir şekilde sporumuzu yapıyoruz. Hocalarımıza teşekkür ederiz. Bu şekilde hem dinimizi öğrenmek hem de eğlenmek bizim için güzel oluyor. Çünkü dinimizi eğlenerek öğrenmiş oluyoruz, eğlenerek öğrenmek daha kolay oluyor. Keşke bütün camilerde yaz Kur'an kursları bu şekilde olsa daha iyi olur.” şeklinde konuştu.

Vakkas Burak İnce

“Çocuklara bu şekilde eğitimin verilmesi teşvik amaçlı oluyor”

Kur'an-ı Kerim'i öğrenip dini eğitim alırken spor yapıp oynamanın da çok eğlenceli olduğunu söyleyen Vakkas Burak İnce de, “Yaz Kur'an kursları başladığı için çok mutluyuz. Camide kKr'an-ı Kerim öğreniyoruz, gençlik merkezinde de eğlenceli bir şekilde spor yapıyoruz. Arkadaşlarımızla beraber oyun oynuyoruz. Dinimizi eğlenerek öğrenmek bizim için güzel oluyor. Bize bu imkanı sağlayanlara çok teşekkür ediyoruz. Çocuklara bu şekilde eğitimin verilmesi teşvik amaçlı oluyor ve eğlenceli bir şekilde dinimizi öğreniyoruz.” diye konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir