• DOLAR 12.49
  • EURO 14.12
  • ALTIN 713.051
  • ...
Çocuklar camilere kavuşmanın sevincini yaşıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Oku! Hayatını Kur'an ile doku” sloganıyla düzenlenen yaz Kur'an kursları, yoğun ilgi gördü.

Gaziantep’te geçen yaz Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında yüz yüze eğitim veremeyen Yaz Kur'an Kursları, dün yeniden öğrencilerine yeniden kavuştu.

 

Covid-19 salgını gerekçesiyle geçen yıl yaz ayında camilerde ve Kur'an kurslarında yüz yüze eğitim yapılamamıştı. Eğitimler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Diyanet TV üzerinden, uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilmişti.

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yaz Kur'an Kursları tekrar camilerde ve Kur’an kurslarında tekrar büyük bir heyecanla başladı.

Pazartesi gününden itibaren Gaziantep’teki bütün cami ve Kur'an kurslarında büyük bir coşkuyla ve heyecanla başlayan Yaz Kur’an Kurslarına çocuklar büyük bir ilgi gösterdi.

Gaziantep'te, İl ve İlçe Müftülükleri tarafından yaz Kur'an kursları düzenlenen törenlerle başlarken çocuklar, kurslara büyük bir ilgi gösterdi. Kurslarda yaz boyunca dini eğitimlerini alacak olan çocuklar, aynı zamanda kendileri için oluşturulan spor alanlarında da güzel vakit geçirecekler.

Camilerde ve Kur'an kurslarında başlayan Yaz Kur'an Kursları yoğun bir ilgi görürken kent genelindeki tüm camilerde olduğu gibi Ulu Camii’de de Kur’an- Kerim sesleri yankılanmaya başladı.

Sabah saatlerinde başlayan ve öğle namazına kadar devam eden dersler kapsamında cami, çocukların okuduğu ayetlerle yankılanırken bu sayede aynı zamanda çocukların Kur’an-ı Kerim okumayı alışkanlık haline getirmesi ve bunun, yaşamlarının bir parçası olması hedefleniyor.

Ulu Camii İmam Hatibi Abdullah Oktay ailelere çağrıda bulunarak, herkesin çocuğunu bu yaz tatilinde camilere ve Kur'an kurslarına göndermelerini istedi.

“Çocuklar camide, gençler uzaktan eğitimle Kur’an-ı Kerim öğreniyor”

Türkiye genelinde olduğu gibi  Gaziantep’te ede Yaz Kur’an Kurslarının başladığını anımsatan Oktay, “Tabi çocuklar bir pandemi süreci geçirdi. Bu pandemi sürecinde çocuklarımız camileri şenlendiremediler. Bu sene sınırlı sayıda da olsa çocuklarımız camiye gelmeye başladı. 16 yaşına kadar olan çocuklarımız camide yüz yüze eğitim alıyor. 16 yaşındaki sonraki çocuklarımız ve gençlerimizde uzaktan eğitimle Kur’an eğitimi veriyoruz.” dedi.

“Çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’in ahlakını öğreteceğiz”

Yaz Kur’an Kurslarının 6 hafta süreceğini bildiren Oktay, “Bu 6 haftalık zaman diliminde çocuklarımıza öncelikle Kur’an-ı Kerim’i, Peygamber Efendimizin hayatını, Kur’an-ı Kerim’den kısa sürelerini ezberini ve onların manası üzerinde tefekkür etmelerini inşallah öğreteceğiz. Çocuklarımızı namaz ile buluşturacağız, namazı öğreteceğiz. Çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’in ahlakını öğreteceğiz. Kur’an-ı Kerim’in sadece elfazını değil, ahkamını ve ahlakını öğreteceğiz. Kur’an-ı Kerim’i çocuklara öğretirken Kur’an-ı Kerim ile ünsiyet kurmasını sağlamaya inşallah gayret edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Camilerde çocukları görmeyi ve çocuklarla bir araya gelmeyi çok özlediklerini belirten Oktay, tekrar çocuklarla buluşmanın kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini ifade etti.

“Camiler çocuklarla cıvıl cıvıl oldu”

Çocukların camilerin neşesi olduğunu belirten Oktay, “Peygamber Efendimiz, ‘eğer arka saflardan çocuk sesi gelmiyorsa geleceğinizden endişe edin’ buyuruyor. Yine büyüklerimiz, ‘bir neslin ihyası kötülerin imhası ile değil, yeni neslin eğitim ve terbiyesiyle mümkündür’ diyor. Bundan dolayı çocuklarımızın cami ile buluşması, camilerin cıvıl cıvıl olması yeni neslin eğitim ve terbiyesinden geçiyor, büyük bir rol alıyor.” şeklinde konuştu.

Oktay, çocuklarında camileri çok özlediğini ve bundan dolayı sabah erkenden arkadaşlarıyla camilere geldiğini belirtti.

“Camide Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenmek çok güzel oluyor”

Öğrencilerden Ceylin Nisa, camiye gelmeyi ve Kur’an-ı Kerim öğrenmeyi çok sevdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Camide Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğreniyoruz. Arkadaşlarımın da camiye gelmesini tavsiye ederim. Camide Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenmek çok güzel oluyor. Geçtiğimiz yıl yaz tatilinde hastalıktan dolayı camiler de kurs yoktu. Ama bu sene tekrar açıldı. Dün kursa başladım ve çok mutlu oldum.”

“Camide Kur’an-ı Kerim, dini bilgiler öğreniyoruz”

Geçtiğimiz yıl salgın gerekçesiyle Yaz Kur’an Kurslarının olmamasından dolayı çok üzüldüğünü ifade eden Elif Sena Avcı da, “Bu sene Yaz Kur’an Kurslarının açılmasını çok istiyordum. Dün bir ayıl aradan sonra tekrar kursa geldim. Cami çok güzel ve camide Kur’an-ı Kerim, dini bilgiler öğreniyoruz. Camide arkadaşlarımı görüyorum. Ama çoğu arkadaşlarımı göremiyorum. Tüm kız çocuklarına sesleniyorum; sizde kursa gelin.” diye konuştu.

 “Camiye geldiğimi için çok mutluyum”

Camide düzenlenen Yaz Kur’an Kurslarına katıldığı için çok mutlu olduğunu belirten Muhammed Eyüp Başar ise, “Camide Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğreniyorum ve çok güzel arkadaşlıklar ediniyorum. Camide arkadaş sayımız da artıyor. Herkes çok güzel Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğreniyor. İnşallah hafız oluruz. Camide düzenlenen Yaz Kur’an Kurslarını camiye gelmeyenlere de tavsiye ederim. Çünkü camide çok güzel bir şekilde Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğreniyoruz. Namaz kılmayı öğrendik.” dedi.

Arda Tüfekçi de Kur’an-ı Kerim’i okumayı çok sevdiğini ve bundan dolayı da camide düzenlenen Yaz Kur’an Kurslarına katıldığını belirtti. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir