• DOLAR 13.36
  • EURO 15.174
  • ALTIN 790.248
  • ...
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Birçok ülkenin öğrencisinden fazla Suriyeli öğrencimiz var
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Gaziantep’teki temaslarını sürdüren Bakan Selçuk, Şehitkamil ilçesinin Merveşehir Mahallesi’ndeki Şehitkamil Merveşehir Halk Eğitimi Merkezini’nin açılışını yaptı.

 

Merkezin bahçesinde düzenlenen törende konuşan Bakan Selçuk, ülkelerindeki iç savaştan dolayı aileleri ile birlikte Türkiye’ye sığınan Suriyeli öğrencilerin sayısının birçok ülkenin öğrenci nüfusundan fazla olduğunu söyledi.

“Halk eğitim merkezlerimizi çok önemsiyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak halk eğitim merkezlerini çok önemsediklerini belirten Selçuk, “Çünkü eğitim beşikten mezara kadardır anlayışının izleyicileri olarak bunun sadece sohbetini yapmakla değil, gereğini yapmakla mükellefiz. Türkiye’de yaşayan tüm insanlarımızın erişimini arttıracak olan hizmetler bir kat daha önem taşıyor. Bu kurumları kurmaz ve geliştirmezsek insanlarımızın yaşam boyu eğitim almaları imkanları daralacak ve biz durdukça paslanacağız. Bu yüzden halk eğitim merkezlerimizi çok önemsiyoruz ve hayat boyu öğrenme ile çok çeşitli projelere de imza atıyoruz.” dedi.

“15 bin okulumuzu halk eğitim merkezlerine dönüştürmeye karar verdik”

Türkiye’de 15 bin mahalle belirlediklerini belirten Selçuk, “Bu 15 bin mahallemizdeki birer okulumuzu da halk eğitim merkezlerine dönüştürüyoruz. Çünkü yaklaşık 1000 civarında olan halk eğitim merkezlerimiz yetmiyor. Vatandaşlarımızdan çok büyük bir talep var. Bizler de yeni bir takım binalar ve merkezler oluşturamıyorsak ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde 15 bin mahallemizde 15 bin okulumuzu halk eğitim merkezlerine dönüştürmeye karar verdik.” ifadelerini kullandı.

“Eğitimde fırsat adaleti sağlamak istiyoruz”

Geçtiğimiz ay 25 bin köyün muhtarına bir mektup yazdıklarını belirten Selçuk, “Dedim ki bizim 386 adet kursumuz var. Binlerce köyümüzde bu kurslardan yararlanamayan köylülerimiz ne olacak. Bu yüzden ‘vatandaşlarımız isterlerse 386 alandan herhangi bir kurs alanında 8-10 vatandaşın bir araya gelmesi ile birlikte biz o alanı halk eğitim merkezi yaparız’ dedik. Şu ana kadar 100 bini aşan kursiyerimiz var. Bu arkadaşlarımız kursları bitirip belgelerini aldıktan sonra kooperatifler kuruyorlar ve ürettiklerini satmaya başlıyorlar. Özellikle kadın kursiyerler arasında çok yaygın olarak görülen bir uygulamadır. 2023 vizyonunda eğitimde fırsat adaleti tam da bu. 'Herkes İçin Her Zaman Her Yerde' sloganıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Suriyeli vatandaşlarımıza hizmet vermenin gönül işi olduğunu biliyoruz”

Halk eğitim merkezlerini de fırsat adaleti kapsamında yeni bir çıtaya kavuşturduklarını belirten Selçuk, şunları söyledi:

“Bugün de burada yine bir halk eğitim merkezini canlandırıyoruz. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan faaliyetlerin buralarda artarak sürmesini hedefliyoruz. Türkiye’de yetişkinler için dil eğitimi projesi kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile bu desteğin Avrupa Birliği ile beraber artarak sürmesini bekliyoruz. Ben bu açılışını yaptığımız merkez gibi en az 100 tane daha merkez bekliyorum. Çünkü Türkiye vicdanlı olan bir ülke. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Suriyeli vatandaşlarımıza hizmet vermenin gönül işi olduğunu biliyoruz.”

“Bizde birçok ülkenin öğrenci nüfusundan fazla Suriyeli öğrenci var”

Sadece Şehitkamil ilçesinde ilkokul birinci sınıfa başlayacak olan öğrenci sayısı 6 bin 600 olduğunu ifade eden Selçuk, “Bu sayı dünyada çoğu ülkenin bir araya gelip de göçmen olarak dahi alamadığı bir sayı. Bizde birçok ülkenin öğrenci nüfusundan fazla Suriyeli öğrenci var. Bunlarla ilgili destekler tüm insanlığın vicdanı olarak, tüm insanlığın barışa hizmeti olarak önemli diye düşünüyorum. Bu şehirde 500 bin mülteci nüfusunu barındırmak, yedirmek, içirmek, sağlık hizmeti vermek hepsi ama hepsi çok güzel çok iyi bir şekilde hayata geçiriliyor.” diye konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir