• DOLAR 13.477
  • EURO 15.359
  • ALTIN 770.302
  • ...
Mısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Mısır'da 12 İhvan liderine verilen idam cezasına tepkiler devam ediyor.

Şanlıurfa'daki sivil toplum kuruluşları, cuma namazının ardından Balıklıgöl Platosu'nda bir araya gelerek Mısır'da 12 Müslüman'a verilen idam kararlarını telin etti.

Basın açıklamasını grup adına Süphi Çiçek okudu.

 

"12 kardeşimiz canlarından olmanın kıyısındalar"

14 Ağustos 2013’te Mısır tarihinin en kanlı müdahalesinin gerçekleştiğini belirten Çiçek,  "Mısır’da seçimle iş başına gelen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 günü Sisi cuntasının alçak darbesiyle devrilmiş, yönetimi cunta ele geçirmişti. Bu zulme karşı çıkan yüz binler Rabia ve Nahda meydanlarını doldurmuş, şiddet eylemine başvurmadan bütün dünyanın gözü önünden barışçıl tepki ve itirazlarını dile getirmişlerdi. Darbeci cunta, bütün dünyanın gözleri önünde 14 Ağustos 2013’te Mısır tarihinin en kanlı müdahalesini gerçekleştirmiş ve aynı gün binden fazla sivil insan katletmiştir. Rabia Meydanında darbeyi protesto ettikleri için haklarında idam kararı verilen 12 kişi hakkında Mısır Yargıtay’ı 14 Haziran 2021 tarihinde idam kararlarını onadı ve infazlarına karar verdi. Aralarında şehit Esma’nın babası Hürriyet ve Adalet Partisi genel Sekreteri Muhammed Biltaci, eski Gençlik ve Spor Bakanı Usame Yasin, Prof. Dr. Abdülrahman Elbar ve Saffet Hicazi gibi isimlerin yer aldığı 12 kardeşimiz, yıllarca ellerinden alınan özgürlüklerinin yanında şimdi de canlarından olmanın kıyısındalar." diye konuştu.

 

"İdam kararları ve bu kararların infaz edilmesi Mısır’daki vahşetin tescilidir"

Yargı önünde hesap vermesi gerekenlerin mazlum Mısır halkının değil, darbeci cuntacıların olduğunu vurgulayan Çiçek, "Barışçıl protesto yapan siviller aleyhine verilen haksız, hukuksuz ve vicdansız kararları şiddetle kınıyoruz. Despotik, zalim ve alçak darbecileri mazlum Mısır halkına karşı giriştikleri bu zulümleri sebebiyle lanetliyoruz.  İdam kararları ve bu kararların infaz edilmesi Mısır’daki vahşetin tescilidir. Yargı önünde hesap vermesi gereken mazlum Mısır halkı değil, darbeci cuntacılardır. Mısır halkının izzetli duruşu ve iradesi idam cezaları ile teslim alınamaz. Milletin seçtiklerini darbeciler yargılayamaz. Siyasi kararlarla özgür düşünce ve sivil siyaset esir alınamaz. Baskı, dayatma, yargılama ve idam sehpaları haklı ve meşru direnişi durduramaz. İntikama veya toplumsal muhalefeti sindirmeye dönük olan bu siyasi idam kararları yok hükmündedir. Hiçbir meşruiyeti olmayan zalim Sisi cuntası ve mahkemeleri, emperyalistlerin açık veya örtülü desteği ile zulümlerine devam etmektedirler." şeklinde konuştu.

 

"Haksız ve Hukuksuz İdam kararlarına karşı tepki verin"

Mısırlı Müslümanların yanında, zalimlerin karşısında olduklarını belirten Çiçek, "Bizler adil şahitlik görevimizi yerine getiriyor ve kardeşlerimizin yanında, zalimlerin karşısında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz. İslam coğrafyasında zalimlere karşı hak ve adaletten yana tavır alan iktidara çağrı yapıyoruz; Mısır yargısının aldığı bu haksız kararlara karşı, Mısır devleti ile siyasi, ekonomik ilişkileri düzeltmek adına sessiz kalmayın. Haksız ve hukuksuz İdam kararlarına karşı tepki verin." ifadelerini kullandı.

 

"Şehadetinin 2'nci yılında Muhammed Mursi'yi de rahmetle anıyoruz"

Muhammed Mursi'nin 2 yıl şehit edildiğini ifade eden Çiçek, "Mısır'ın halk tarafından seçilen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin Sisi cuntası karşısındaki baş eğmeyen ilkeli duruşu hafızalarımıza kazındı. Mursi, 2 yıl önce tağutlar karşısındaki sebatkâr tutumunu tüm dünyayı şahit kılarak Hakk’a yürümüştü. Şehadetinin 2'nci yılında Muhammed Mursi'yi de rahmetle anıyoruz." dedi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir