• DOLAR 8.577
  • EURO 10.109
  • ALTIN 495.607
  • ...
Mısır'da İhvan liderlerine yönelik çıkartılan idam kararları Diyarbakır'da kınandı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Yaptığı darbeyle Mısır'ın tarihinde 5'nci seçilmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi hapseden batılı devletlerin kuklası Sisi, ülkede hukuksuzluklara devam ediyor.

Yapılan hukuksuzluklara her gün bir yenisi daha eklenirken son olarak 12 İhvan liderinin idam edilmesi kararı tepkilere neden oldu.

Sisi'nin zulümlerine tepki göstermek amacıyla Diyarbakır tarihi Ulu Camii önünde Cuma Namazı'ndan sonra bir araya gelen İslami Sivil Toplum Kuruluşları yaptıkları kitlesel basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

İslami STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Mehmet Şimşek, darbeci cunta mahkemelerinin zulümlerinin sona erdirilmesi için Müslüman ülke yöneticilerinin tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

Cunta yönetiminin yapmış olduğu darbe ve sonrasında yaşanan gelişmeleri hatırlatan Şimşek, "Mısır'da seçimle iş başına gelen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013 günü Sisi cuntasının alçak darbesiyle devrilmiş, yönetimi cunta ele geçirmişti. Bu zulme karşı çıkan yüzbinler Rabia ve Nahda meydanlarını doldurmuş, şiddet eylemine başvurmadan bütün dünyanın gözü önünden barışçıl tepki ve itirazlarını dile getirmişlerdir." dedi.

Şimşek, "Darbeci cunta Ağustos 2013'te bütün dünyanın gözleri önünde Mısır tarihinin en kanlı müdahalesi gerçekleştirmiş ve aynı gün binden fazla sivil insan katletmiştir. Devam eden günlerde de darbeci cunta sivil insanları katletmeye devam etmiştir. Esma Biltaci ve onun gibi pek çok sivil doğrudan nişan alınarak şehid edilmiştir. Meydanlarda toplananlardan on binlercesi göz altına alınmış ve darbeci cuntanın kontrolünde meşru olmayan mahkemeler tarafından tutuklanmışlardır. Bu mahkemelerde yargılanan ve İhvan Hareketinin üst düzey yetkililerinden büyük bir kısmı hakkında idam kararı verilmiş, bir kısmı ise müebbet hapse çarptırılmışlardır." ifadelerini kullandı.

"Yargı önünde hesap vermesi gereken mazlum Mısır halkı değil, darbeci cuntacılardır"

Son alınan infaz kararlarına değinen Şimşek, "Rabia Meydanında darbeyi protesto ettikleri için haklarında idam kararı verilen 12 kişi hakkında Mısır Yargıtay'ı 14 Haziran günü idam kararlarını onadı ve infazlarına karar verdi. Aralarında şehit Esma'nın babası Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed Biltaci, eski Gençlik ve Spor Bakanı Usame Yasin, Prof. Dr. Abdulrahman Elbar ve Saffet Hicazi gibi isimlerin yer aldığı 12 kardeşimiz, yıllarca ellerinden alınan özgürlüklerinin yanında şimdi de canlarından olmanın kıyısındalar." şeklinde konuştu.

Barışçıl protesto yapan siviller aleyhine verilen haksız, hukuksuz ve vicdansız kararları kınadıklarını dile getiren Şimşek, "Despotik, zalim ve alçak darbecileri mazlum Mısır halkına karşı giriştikleri bu zulümleri sebebiyle lanetliyoruz. İdam kararları ve bu kararların infaz edilmesi Mısır'daki vahşetin tescilidir. Darbeci cuntanın zulmüne sessiz kalmayan, meydanları terk etmeyerek şehit olanlar bütün dünyaya zulmü teşhir etmişlerdir. Yargı önünde hesap vermesi gereken mazlum Mısır halkı olmayıp, darbeci cuntacılardır." diye belirtti.

"Sisi cuntası ve mahkemeleri emperyalistlerin desteği ile zulümlerine devam ediyorlar"

Cuntacıların, Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini idam cezaları ile teslim alamayacağının altını çizen Şimşek, milletin seçtiklerini darbeciler yargılanamaz. Siyasi kararlarla özgür düşünce ve sivil siyaset esir alınamaz. Baskı, dayatma, yargılama ve idam sehpaları haklı ve meşru direnişi durduramaz. İntikama veya toplumsal muhalefeti sindirmeye dönük olan bu siyasi idam kararları yok hükmündedir. Hiçbir meşruiyeti olmayan zalim Sisi cuntası ve mahkemeleri emperyalistlerin açık veya örtülü desteği ile zulümlerine devam etmektedirler." dedi.

Ülke yöneticilerine çağrıda bulunan Şimşek, "İslam coğrafyasında zalimlere karşı hak ve adaletten yana tavır alan iktidara çağrı yapıyoruz; Mısır yargısının aldığı bu haksız kararlara karşı, Mısır devleti ile siyasi-ekonomik ilişkileri düzeltmek adına sessiz kalmayın. Haksız ve Hukuksuz idam kararlarına karşı tepki verin." ifadelerini kullandı.

Şimşek, "Ayrıca, Mısır'ın halk tarafından seçilen ilk ve meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Sisi cuntası karşısındaki baş eğmeyen ilkeli duruşu hafızalarımıza kazındı. Mursi, 2 yıl önce tağutlar karşısındaki sebatkar tutumunu tüm dünyayı şahit kılarak Hakk'a yürüdü. Şehadetinin 2. yılında Muhammed Mursi'yi rahmetle anıyoruz." diye belirtti. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir