• DOLAR 8.399
  • EURO 10.01
  • ALTIN 488.058
  • ...
Çocuklar uygulamalı trafik eğitimi alacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile Türkiye genelinde yaygınlaştırılan Çocuk Trafik Eğitim Parkı, Gaziantep’te de faaliyete geçirilecek.

Çocuk Trafik Eğitim Parkı için Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Şehitkamil Kaymakamlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Şehitkamil Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Gaziantep Valiliğinde düzenlenen imza töreninde açıklamalarda bulunan Vali Davut Gül, Gaziantep’in ilk Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın yapıldığını söyledi.

Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın çocukların trafik kurallarını eğlenerek öğreneceği aynı zamanda afetlere hazırlık ve sağlık bilgisinin de verileceği bir eğitim yuvası olacağını belirten Gül, “İçişleri Bakanlığımızın Türkiye’nin birçok yerinde trafik eğitim parklarının yapılması ile ilgili bir hedefi vardı. Ülkemizin pek çok yerinde de bu yapılmaya başlandı. Gaziantep’in ilk trafik eğitim parkını da Şehitkamil Belediyemiz yaptı. Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu parkı trafiğin ötesinde daha fonksiyonel kullanmak gerekiyor. Kaymakamlığımızın koordinesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bütün çocuklarımızı bu parka getireceğiz. Çocuklarımıza trafik ile ilgili eğitimin yanında afetlere hazırlık, sağlık bilgisi noktasında da eğitim vereceğiz. Çocuk Trafik Eğitim Parkımız, çocukların eğlenerek eğitim aldığı aynı zamanda da sosyalleşmenin olduğu bir mekân olacak.  Parkımız 20 bin metrekare, her aşamasında bir estetik, bir incelik var. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı da Şehitkamil Belediyesinin Gaziantep’e örnek bir trafik eğitim parkı kazandırdığını aktararak, “Bunun sonrasında da buranın işletilmesi, kurumlar arası işbirliği ile sağlanmış olacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz, İl Emniyet Müdürlüğümüzün işbirliğinde çocuklarımız hem teorik hem de uygulamalı trafik eğitimi almış olacaklar.” ifadelerini kullandı. 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise Şehitkâmil Belediyesi olarak özellikle eğitime destek vermek adına değişik faaliyetler yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Şehrimizde bir trafik parkı ihtiyacı olduğunu tespit ettikten sonra sayın Valimiz ile istişare ettik ve bunun neticesinde Belkıs Mahallesinde yaklaşık 20 bin metrekare alan üzerinde trafik parkı inşa ettik. Tabi esas olan bu tür parkların yapıldıktan sonra işletilebilmesi. Bunu sadece serbest vatandaşların kullanmasına bırakmak yerine İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız çalışma neticesinde ilkokul 4’üncü sınıftaki yavrularımızın tamamını trafik dersinden eğitim almasını sağlayacak şekilde bir uygulama yaptık. Burada eğitim verilmesi noktasında Trafik Şube Müdürlüğünden sağlık bilgileri ve orada herhangi bir müdahale gerektirme noktasında da İl Sağlık Müdürlüğümüzün desteğini alarak kurumlar arası işbirliği çerçevesinde bu projeyi hayata geçirdik. Bu 20 bin metrekare alan içerisinde yol düzenlemeleri, sinyalizasyonlar, altgeçit, üstgeçit kullanılacak otobüs durağından tutun marketlerin maketlerine kadar çocuklarımız burada eğitim alacaklar. Öğrencilerimizin burada bir kısmının yaya bir kısmının da sürücü olarak eğitim yapması söz konusu.”

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Ali Tiryakioğlu ise çocukların ilkokuldan itibaren trafik bilincinin gelişmesi açısından önemli bir protokol olduğunu söyleyerek katkı sunan herkese teşekkür etti.

İl Emniyet Müdür Vekili Ahmet Aşkın Söğüt de İl Emniyet Müdürlüğü olarak park için her türlü katkıyı sunacaklarını belirterek çocuklukların ve gençlerin trafik kurallarını öğrenerek hayatını idame ettirmelerinin son derece önem arz ettiğini ifade etti. 

İl Sağlık Müdürü Dr. Umut Mutlu Tiryaki de trafik kurallarına uymanın küçük yaşta alınan eğitimle mümkün olabileceğini dile getirerek, trafik parkının bu noktada önemli bir görevi yerine getireceğini söyledi.

Çocuk Trafik Eğitim Parkı

Çocuk Trafik Eğitim Parkı, toplam 20 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak ve içerisinde 24’er kişilik 2 derslik, 51 kişilik amfi, 1 adet 58 metre uzunluğunda altgeçit ve üstgeçit, trafik sinyalizasyonunun olduğu bölüm, 2 adet kavşak, 1 adet gözetleme kulesi, yaya geçitleri bölümü olacak.

Park içerisinde itfaiye, hastane, okul, akaryakıt istasyonu, AVM, AFAD, otobüs durağı gibi küçük yapıların yer alacağı minyatür bir şehir planlaması yapılacak. Park içerisinde 650 metre bisiklet yolu olacak. Teorik eğitimin ardından uygulamalı eğitim aşamasında öğrenciler tarafından park içerisinde bulunacak akülü ve pedallı araçlar kullanılacak. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir