• DOLAR 8.447
  • EURO 10.037
  • ALTIN 492.521
  • ...
Ekran bağımlılığı çocuklarda buna neden oluyor

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Koronavirüs sürecinde çocuklar ne parka gidebildiler ne de okula. Bu dönemi evinde geçiren çoğu çocuk vaktinin büyük çoğunluğunu ekran karşısında geçirdi. Uzmanlara göre, çocukların ekran karşısında geçirdiği vakit boyunca karşısında muhatap bulamaması beyin fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilenmesine sebep oluyor.

"TEPKİ ALAMAYINCA, İLETİŞİMDEN KOPUYORLAR"

Çocuk ve Ergen Psikoloğu Neil Serem Yılmaz, ekran karşısında uzun saatler vakit geçiren çocukların psikolojisini şöyle değerlendiriyor:  "Çocuk tek taraflı, aslında bir cevap alamadığı, tepkilerinin karşılıksız kaldığı bir şeyin içine düşüyor. Bu yüzden çocuk içine dönebiliyor, donabiliyor, iletişim alanından geri çekilebiliyor. Karşısında iletişim kurabileceği canlı bir varlık yok. Sadece alıcı olduğu ve pasif konumda olduğu bir şey. Çocuk tepki verip cevap alamayınca, bir süre sonra çocuk aslında bir şey dememeye başlıyor."

"EKRAN KARŞISINDAYKEN YEDİKLERİNDEN BİR ŞEY ANLAMIYORLAR"

Çocukların özellikle yemek yerken ekrandan uzak tutulması gerekiyor. Psikolog Yılmaz, "Bir ekran olduğunda karşısında çocuk hipnotize oluyor ve sadece verilen karşısında ağzını açıyor. Doyduğunu fark edemiyor, ne yediğini fark edemiyor. İsteyip istemediğini bilmiyor" diyor. 3 yaşından itibaren çocukların en temel ihtiyaçlarından biri sosyalleşmek olduğu ifade ediliyor. Bunun için de çocukların, açık havada maske ve mesafe kurallarına uyarak yapılacak aktivitelerle ekrandan uzak tutulmaları öneriliyor.

Kaynak: TRT Haber

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir