• DOLAR 12.8
  • EURO 14.497
  • ALTIN 737.31
  • ...
Zeugma Antik Kent ve Rumkale turizmin cazibe merkezi olacak
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Gaziantep’in kültürünü, inanç ve turizm tarihini, doğal güzelliklerini, coğrafyasını Türkiye ve dünyaya tanıtmak ve turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve beraberinde bulunan iş insanları ile Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasında kalan Fırat Havzası’nda bulunan tarihi köyleri ve alanları gezerek turizme kazandırılması adına yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

İki tarihi noktanın arasında kalan ve Fırat Havzası boyunca birçok tarihi mekân, doğal güzellik ve köy barındıran hattın turizme kazandırılması ve yeni yapılacak olan projelerin yerinde görülerek istişare edilmesi adına yapılan ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vali Gül ve beraberindeki heyet bölge ile ilgili bilgi verdi.

Heyet, Zeugma Antik Kenti’nin girişindeki Zeugma Karşılama Merkezi, Rumkale, Aşağı Çardak, eski Kamışlı, Korucak, Erenköy ile Ballı köylerinde Kızılin Mağaraları ve tarihi Gümüşgün’de incelemelerde bulundu.

Gezinin ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep’in çok büyük bir turizm hazinesi olduğunun altını çizdi.

“Gaziantep’in turizmde yükselen bir değer olmasını istiyoruz”

Söz konusu değerleri daha da ileri taşımak ve Gaziantep’in gelinip, gezilip ve görünmesi açısından yeni alanlar oluşturmak, turizm alanında kabiliyetlerini yükseltmek istediklerini belirten Koçer, “Sabahtan başlayarak gün boyu devam eden Fırat Havzası gezimizi yaptık. Buralarda yapılacak, bölgeyi tanıtacağımız çok çalışma var. Gazi şehirdeki turizm değerlerini dünyaya göstereceğimiz çok önemli alanlar var ve bunların tespitini yaptık. Önümüzdeki günlerde bir proje ve program içerisinde bunları birer birer turizme kazandıracağız. Hedefimiz Gaziantep’in tıpkı gastronomide, sanayide, sporda, tarımda olduğu gibi turizmde de yükselen bir değer olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yapılan gezinin önem arz ettiğini söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül, gezide Zeugma Antik Kent’ten Rumkale’ye kadar olan alanları gezdiklerini anımsattı.

“Cam teras iki ay içinde tamamlanacak”

Gül, “Burada özellikle bisiklet yolları başta olmak üzere belli yerlerde merkez yapılması, restorasyona girecek yerler, tanıtımlar, eksikliklerin tamamlanması adına verimli bir çalışma oldu. Rumkale’de de Büyükşehir Belediyesi ile beraber çalışmalar yapıldı. Rumkale’de iskeleler bitti, restorasyon programları bitmek üzere. Cam teras iki ay içinde tamamlanacak. Piknik alanları ile otobüs ve araç park alanları yapıldı. Su sporları merkezimizi tamamlayınca Rumkale’de eksik hiçbir şey kalmayacak.” dedi.

“Herkesi Gaziantep’e bekliyoruz”

Rumkale ve Zeugma Antik Kent hattının dünyanın en eski yerleşim yerinin merkezinde olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, “Dünya medeniyetinin, coğrafyasının taşıyıcıları ve köprüsüyüz. Geçmişten aldığımız ilham, büyük bir güç ve kültürel bir hazine var. Bugün ekibimizle beraber, valimiz, vekilimiz ile yaptığımız gezide bunu nasıl geleceğe taşıyacağız, burayı sürdürülebilir kalkınmanın nasıl bir parçası yapacağımızı belirleyeceğiz. Torunlarımıza çok daha güzel bir şekilde geçecek şekilde çalışmalar yapacağız. ‘Kültürü ile Yükselen Gaziantep’, ‘Kültürel Turizmi ile Yükselen Gaziantep’ için yapacak çok işimiz var. Yola çıkarken ‘hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dedik. Şimdi uzaklarda aramayın ‘Dört Mevsim Gaziantep’ dedik ve milyonlarca insan geldi. Cam terasımız bitmek üzere, yeni karşılama merkezimiz var. Artık ‘Ağzımızın Tadı Geri Geldi’ diyor ve herkesi Gaziantep’e bekliyoruz.” diye konuştu.

“Bu projelerde kazanan Nizip, Gaziantep ve Türkiye olacak”

Ziyaret edilen bölgenin suyun, tarihin ve doğal güzelliklerin bir arada buluşmuş olduğunu aktaran Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı da şunları söyledi:

“Zeugma Karşılama Merkezi’nden başlayarak Rumkale’ye kadar aks üzerinde tarihi köyleri ziyaret ettik. Hep beraber gördük ki Gaziantep ve Türkiye turizmine kazandıracağımız çok değerli mekanlar var. Ziyaretlerde önümüzdeki süreçte neler yapılır, bu konuları yerinde gördük. Heyecanımıza yeni bir heyecan kattı. Rumkale’ye birçok yatırım yapıldı. Gaziantep ve Nizip, turizmden istenilen payı alacak. Bu projelerde kazanan Nizip, Gaziantep ve Türkiye olacak.” (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir