• DOLAR 8.476
  • EURO 10.276
  • ALTIN 508.019
  • ...
Batman’da ipek böceği yetiştiriciliği her geçen gün artıyor

Sason ilçesinde 3 aile ile başlayan ipek böceği yetiştiriciliği, verilen destekle yaygınlaşarak 180 aileye gelir kapısı olduğu bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, ilçede 9 yıl önce üç aile ile başlayan ipek böceği yetiştiriciliğinin 180 aile ile üretime devam ettiğini anlattı.

İlçede yetiştiricilerin yaklaşık bir ton koza elde ettiğini aktaran Gün, “İlçemizde ipek böceği yetiştiriciliğini ilk olarak yapan, bu işe ilk başlayan ailelerimizle bir aradayız. Bu ailelerimiz elde ettikleri kozaları fırınlandıktan sonra satışa gönderecek. Onlara destek vermek, yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Sason ilçemizde 9 yıl önce üç aile ile başlayan ipek böceği yetiştiriciliği şu anda 180 aile ile üretim devam etmektedir. İpek böceği geliri yüksek bir üretimdir. Böyle bir yerde 45 gün gibi kısa bir sürede 12 bin liralık gelir elde etmektedir. Sason ilçesinde yetiştiricilerimiz 1 ton civarında koza elde etmektedir.” dedi.

Açıklamasının devamında Gün, “Burada elde edilen kozalar hazır hale geldikten sonra koza birliklerine gönderilerek satışa sunulmaktadır. Şu anda kilosu 70 liradan satışa sunuluyor. Bundan sonra Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak burada yetiştiricilerimize yönelik yeni çalışmalarımız, yeni desteklerimiz de olacak. Önümüzdeki yılda burada üretilen kozalardan iplik elde edip ipek gömlek, ipekten şal ve benzeri ürünleri elde edip Sason ilçesindeki üreticilerimizin kalkındırılması yönünde çalışmalarımız olacaktır." diye konuştu.(İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Öne Çıkan Haberler