• DOLAR 8.552
  • EURO 10.081
  • ALTIN 495.47
  • ...
İhracat ikliminde iyileşme

DOĞRUHABER / Hasan Işık

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Mayıs 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Nisanda 56,0 olan endeks mayısta 58,4’e yükselerek Türkiye’nin imalat sanayi ihracatçılarının talep koşullarında belirgin bir iyileşmeye işaret etti. Söz konusu rakam, anket verilerinin başladığı Ocak 2002’den beri en yüksek değerlerden biri olarak kaydedildi ve Haziran 2006’daki rekor düzeye oldukça yakın gerçekleşti. Talepteki güçlü artışa bağlı olarak, bazı ana ihracat pazarlarının ekonomik faaliyetlerinde benzeri görülmemiş yükselişler kaydedildi.

AVRUPA VE ABD’DE REKOR ARTIŞLAR KAYDEDİLDİ

Birleşik Krallık’ta üretim Ocak 1998’den beri en yüksek oranda artarken, ABD’de büyüme bundan daha da hızlı gerçekleşti. Bu iki ekonomi birlikte Türkiye imalat ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor. Mayıs ayında Euro Bölgesi’nin talep görünümünde de iyileşme yaşandı. PMI verilerinin mevcut olduğu sekiz Euro Bölgesi ülkesinin tamamında ekonomik büyüme nisan ayına göre ivme kazandı. İrlanda, Hollanda ve Avusturya’da rekor artışlar kaydedildi. İkinci çeyreğin ortasına gelindiğinde Rusya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti de talep koşullarının çok daha güçlendiği yönünde sinyaller verdi.

ORTA DOĞU’DA ARTIŞ VE AZALIŞLAR VAR, LATİN AMERİKA SALGIN NEDENİYLE ZORLANDI

Mayısta Orta Doğu’ya bakıldığında, Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite önceki aya göre ivme kazanarak yaklaşık üç buçuk yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Öte yandan, büyüme Birleşik Arap Emirlikleri’nde son üç ayın, Katar’da ise son 11 ayın en düşük düzeylerine geriledi. Mısır ve Lübnan’ın üretiminde ise düşüş kaydedildi. Latin Amerika’nın bazı bölgeleri Covid-19 salgınının etkilerine bağlı olarak zorlanmaya devam etti. Kolombiya’nın üretiminde sert düşüş kaydedilirken Meksika belirgin bir şekilde daralma bölgesinde kaldı. Brezilya’nın istikrar yakaladığına yönelik bazı işaretler gözlendi, ancak bu ülkede de talep koşulları hafif ölçüde bozulmaya devam etti.

ASYA, SALGININ ŞİDDETLENMESİNDEN OLUMSUZ ETKİLENDİ

Hindistan’da son dönemde şiddetlenen salgın, ekonomik aktivitenin daralmasına yol açtı ve bu gelişme sekiz aylık büyüme dönemini sona erdirdi. Diğer Asya ekonomileri de salgının şiddetlenmesinden olumsuz etkilendi ve bu durum çoğu ekonomide büyüme hızının yavaşlamasına ya da üretimin daralmasına yol açtı.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir