• DOLAR 8.427
  • EURO 10.005
  • ALTIN 490.361
  • ...
Mahkeme grevi durdurmaya çalışınca Hindistan'da 3 bin doktor istifa etti

Mahkeme grevi durdurmaya çalışınca Hindistan'da 3 bin doktor istifa etti
Hindistan'ın merkezinde yer alan Madya Pradeş eyaletinde Yüksek Mahkeme, perşembe günü asistan doktorların 4 günlük grevini "yasadışı" olarak nitelendirdi ve cuma günü öğleden sonraya kadar görevlerine dönmelerini emretti. Karara meydan okuyan doktorlarsa görevlerinden istifa ederek hükme itiraz etmeye yönelik planlarını duyurdu.

NDTV'nin haberine göre Madya Pradeş Asistan Doktorlar Derneği (MPJDA) Başkanı Dr. Arvind Meena, eyalette devlete bağlı 6 tıp fakültesinde çalışan yaklaşık 3 bin asistan doktorun topluca istifa ettiğini ve istifalarını ilgili üniversitelerin dekanlarına sunduğunu belirtti.

Meena, ülkedeki Racasthan, Bihar, Çatisgarh, Uttar Pradeş, Karnataka, Telangana, Maharaştra ve diğer eyaletlerden asistan ve kıdemli doktorların da grevlerini desteklediğini söyledi.

MPJDA'nın Madya Pradeş Yüksek Mahkemesi'nin kararına karşı Hindistan Yüksek Mahkemesi'ne başvuracağını söyleyen Dr. Meena, Uzmanlık Eğitimi Alan Doktorlar Derneği Federasyonu ve Sağlık Memurları Derneği üyelerinin de greve katılacağını iddia etti.

Doktorlar greve pazartesi başlamış ve talepleri yerine getirilene kadar devam edeceklerini söylemişti. Asistan doktorlar maaşlarına zam ve kendileriyle aileleri için ücretsiz Kovid-19 tedavisi de dahil çeşitli taleplerde bulunuyor.

Fakat mahkeme doktorların Kovid-19 döneminde greve gitme kararını kınamış ve görevlerine devam etmezlerse hükümetin sert adım atması gerektiğini bildirmişti.

Dr. Meena, 6 Mayıs'ta eyalet hükümetinin taleplerinin yerine getirileceğine dair söz verdiğini fakat hiçbir şey olmayınca işi bırakmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Hükümet maaşlarını yüzde 17 artırmaya karar verdi fakat Meena, maaşlar vaat edilen yüzde 24 oranında artırılana kadar grevin devam edeceğini belirtti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir