• DOLAR 8.481
  • EURO 10.051
  • ALTIN 493.92
  • ...
Diyarbakır'da çöpten elektrik üretecek tesisin açılışı yapıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

1 Nisanda temeli atılan EKAY tesisinin açılışı, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve merkez Bağlar ilçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu'yla birlikte birçok davetli ve halkın katılımıyla gerçekleşti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde EKAY projesinin açılışını gerçekleştirerek dikkatleri çevreye çekmek istediklerini belirterek konuşmasına başlayan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır'a atandıktan sonra yaptığı ilk işin EKAY ihalesi olduğunu dile getirerek Diyarbakır'ın en önemli eksiklerinden birinin çevre problemi olduğunu belirtti.

 

Karacadağın Diyarbakır için önemini anlattıktan sonra konuşmasına devam eden Karaloğlu "Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde tüm katı atıklar Karacadağ'da biriktirilip su, hava ve toprağın kirlenip zehirlenmesine neden olmuştu. Burada biriken çöplerden çıkan metan gazları, çevrede ikamet eden köylüleri zehirliyordu. EKAY projesi için burada 2020 yılı eylül ayında incelemeler yaptık. Sonra burada oluşan vahşi alan için rehabilite çalışmaları yapılıp çöp dağından çıkan gazlar toplandı. Bu çöplerden sızan sular da toplanıp değerlendirildi." ifadelerini kullandı.

1 Nisanda çöp gazından elektrik üretimi yapan tesisin temelini attıklarını hatırlatıp EKAY'la "Sıfır Atık" projesine de destek verdiklerini belirten Karaloğlu "Çöpleri ayrıştırarak toplayacağız. Ayrıştırılmadan toplanan çöpleri de burada ayrıştırıp inorganik olanları ayrı organik olanları ise gazlaştırıp elektrik üreterek değerlendireceğiz. Kalan atıklar da düzenli bir şekilde depolanacak ve böylece burada geçmişte bir çöplüğün olduğunu kimse bilmeyecek. Ayrıca burayı yeşillendireceğiz ve çevrede yaşayanlar arık kötü kokudan rahatsız olmayacak." dedi.

"Bağlar, EKAY projesiyle çöp yığını ve utançtan kurtuldu"

Hayata geçirilen Enerji Katı Atık Yönetimi projesinin açılışına katılan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ise Bağlar sınırları içerisinde bulunan Karacadağ bölgesinde hayata geçirilen proje ile Diyarbakır ve Bağlar'ın uzun yıllar çevre sorunundan kurtulacağını söyledi.

Diyarbakır'ın en güzel hizmetleri hak ettiğini belirten Beyoğlu "İki yıl önce biz göreve başlarken burada Karacadağ'a yakışmayan, bizi ve çevreyi rahatsız eden bir görüntü vardı. Muhtarlarımız ve halkımız çok şikayetçiydi, çünkü buradan hastalıklar yayılıyordu. Sağ olsun valimiz göreve geldiğinde ilk yaptığı şey çöp dağı meselesi oldu. Kısa sürede çöp sorununu çözdü. Sayın valimize teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir