• DOLAR 13.437
  • EURO 15.229
  • ALTIN 794.851
  • ...
Memur Sen Adıyaman: Enflasyon durdurulmalı seyyanen zam yürürlüğe konmalı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinde Temmuz ayında yüzde 3 normal artış, yüzde 3,38 ise enflasyon farkı artışı yapılacağını belirten Deniz, bunun anlamının Temmuz ayında enflasyonun yapacağı artışın, işverenin ve hakemin yapacağı artıştan daha yüksek olacak olmasına bağladı.

Mayıs ayı enflasyonunun yüzde 0,89, ocak-mayıs dönemine ait beş aylık enflasyonun ise yüzde 6,38 olduğunu belirten Deniz, kamu görevlilerinin ilk altı ay yüzde 3 maaş artışının enflasyonun 3,38 puan gerisinde kaldığını, maaşlarda yüzde 3 artış gerçekleşirken, enflasyonda bunun iki katının üzerinde artış gerçekleştiğini vurguladı.

Deniz yaptığı yazılı açıklamada, "Bu rakamsal tablonun ifade olarak özeti, enflasyon hem maaşları eritmeye hem gelirde kayıp üretmeye hem de giderler için ayrılan tutarları büyütmeye devam ediyor demektir." dedi.

"Yüzde 3’lük artış, mart ayından itibaren hükmünü yitirmiş ve eksiye düşmüştür"

Deniz hayat şartları karşısında yapılan zamların bir anlam ifade etmediğine değinerek, "Mayıs ayı enflasyon oranlarıyla birlikte enflasyonun kamu görevlilerinin maaşları-gelirleri üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken Deniz, "Kamu görevlilerinin 1 Ocak itibarıyla maaşlarına yapılan yüzde 3’lük artış, mart ayından itibaren hükmünü yitirmiş ve eksiye düşmüştür. Nisan ayını kamu görevlileri enflasyon karşısında toplamda yüzde 2,45’lik bir kayıpla kapatmıştır. Mayıs ayı sonu itibarıyla kamu görevlilerinin 1 Ocak 2021 tarihindeki 100 TL’si 93,98 TL’ye, bin TL ise 939,81 TL’ye düşmüştür. Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinde Temmuz ayında yüzde 3 normal artış, yüzde 3,38 ise enflasyon farkı artışı yapılacak. Bunun anlamı ise, Temmuz ayında enflasyonun yapacağı artış, işverenin ve hakemin yaptığı artıştan daha yüksek olacağıdır. Enflasyon dışında 1 Ocak’tan bugüne kur, faiz ve altın bazlı kıyas yapıldığında hem oran hem de tutar boyutuyla kayıp çok daha yüksektir." ifadelerini kullandı.

"En düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’u oranında seyyanen zam yapılmalı"

Deniz en düşük memur maaşı üzereinde seyyanen zam talebini yineleyerek, "1 Ocak- 31 Mayıs dönemi itibarıyla kamu görevlilerinin maaş ve gelirlerinde; altın boyutuyla yüzde 15,38, dolar yönüyle yüzde 16,35, Euro kıyaslamasında ise yüzde 15,76 düzeyinde bir kayıp söz konusudur. Kamu görevlilerinin ocak’tan bugüne kayıplarının giderilmesi için daha önce dile getirdiğimiz en düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’u oranında seyyanen zam yapılması talebi ve teklifi, yeni verilerle oran güncellenmek suretiyle gerçekleştirilmelidir. Enflasyon farkı, kayıpların telafisini değil, maaş tutarının tedavisini sağlıyor ve geçmişin kayıplarını gidermeye yetmiyor. En düşük devlet memuru maaşı üzerinden ocak-mayıs döneminde bir memurun maaşındaki reel düşüş 250,25 TL, toplam gelir kaybı ise 790,70 TL oldu. Bütün bu veriler ve tespitler doğrultusunda enflasyon hedefi ve tahmini üzerinden maaş ve ücretlere yapılan artışın azalıştan ve kayıptan başka sonuç üretmediğini; maaşı azalan, geliri düşen, satın alma gücü zayıflayan ve maaş artışını yılda en fazla dört ay hissedebilen, geri kalan 8 ayda ise maaş ve gelir kaybını hesap etmekle meşgul edilen kamu görevlileri gerçeğini ortaya koyduğunu dile getirdi." ifadelerini kullandı.

“Gerçekleşmeyen hedeflerle belirlenen artış oranı 0,38’lik eksikle enflasyona yenildi”

Bu gerçeğin sorumlusunun, 5'inci Dönem Toplu Sözleşme’de Memur-Sen’in doğrularına kulak tıkayan kamu işvereni ile işverenin yanlışlarına göz yuman hakem heyeti olduğunu belirten Deniz, “Ekonominin gerçekleri ve alın terinin hakkını vermeye dair gerekleri ile uyumlu Memur-Sen tekliflerini kabul etmek yerine enflasyona dair tutmayan tahminler, gerçekleşmeyen hedefler üzerinden belirlenen artış oranı, birinci yılın ilk altı ayında da, ikinci yılın ilk altı ayında da enflasyonun altında kaldı. İşveren ve hakemi, 2021 yılı için kamu görevlilerinin maaşlarında yüzde 3+3, kümülatif yüzde 6,09 artış yapma kararı vermişti. Bugün beşinci ayın sonunda enflasyon yüzde 6,38 oldu. 12 ay için verilen artış, beşinci ayın sonunda, üstelik yüzde 0,38’lik eksiği ile enflasyona yenildi. Gerçeği bütün yalınlığıyla şöyle ifade edebiliriz; yüzde 3 artış yapılan ilk altı ayın sonunda 3,38 puanlık enflasyon farkı oluştu. Yani işveren ve hakem yüzde 3 artış yaparken, enflasyon yüzde 6,38 artış yaptı.” şeklinde konuştu.

Deniz, veriler doğrultusunda, tahmin ve öngörüler üzerinden siyasi iradeden ve kamu işvereninden beklenti, talep ve teklifleri şöyle sıraladı:

"Kamu işvereni, siyasi iradenin ‘enflasyona ezdirmeyeceğiz’ sözünün gereğini bihakkın icradan özenle kaçınmaktan vazgeçmelidir. En düşük devlet memurunun beş ayda maaşında 250,25 TL, gelirinde 790,7 TL tutarında kayıpla karşı karşıya kaldığı gerçeğinin gerekleri eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir. 1 Ocak 2021’den geçerli seyyanen zam hayata geçirilmeli, 1 Temmuz itibarıyla enflasyon farkı ve ikinci altı aya mahsus artışın yanında Merkez Bankası’nın yılsonu beklentileri dikkate alınarak ilave seyyanen zam konusu ivedilikle ele alınmalıdır. Kamu işvereni, Ağustos ayında başlayacak 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine makul tahmin, doğru hedef, adil teklif anlayışıyla hazırlanmalıdır. 2022 ve 2023 yıllarında kamu görevlilerinin istisnasız bütün aylarda hem maaş hem de gelir yönüyle enflasyonu ezen bir konumda olmasını sağlayacak teklifleri şimdiden hazırlamaya başlamalıdır."

"Devlet ve devlet memuru bütçesi hepimizin ortak hedefi olmalıdır"

Enflasyonun durdurulması, seyyanen zammın yürürlüğe konması gerektiğinin altını çizen Deniz, "Enflasyona göre artan ya da azalan maaşlar değil, enflasyonu gündemden çıkaran makro ve mikroekonomi, devlet ve devlet memuru bütçesi hepimizin ortak hedefi ve gayreti olmalıdır. Bunun için yapılması gereken, 1 Ağustos’ta toplu sözleşme masasına geçmişin kayıplarını telafi etmeye, hatalarını gidermeye, Anadolu’nun cömert fıtratını devlet eliyle hayata geçirmeye dönük tekliflerle gelmektir. Kamu işvereni, emeğe değer vermenin yanında, emeğin hakkını verdiğini de bu yolla ortaya koymalıdır." dedi. (İLKHA)

 Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir