• DOLAR 9.22
  • EURO 10.772
  • ALTIN 528.341
  • ...
Ortadoğu'nun en büyüğü olduğu belirtilen çinko izabe tesisinin inşaatı sürüyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde 11 Ocak'ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla temeli atılan tesisin inşası, Covid-19 tedbirleri altında hızla devam ediyor.

 

Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, beraberinde Belediye Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Ali Aytek ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Fuat Özgür Çalapkulu ile birlikte Siirt Organize Sanayi Bölgesinde yapım inşaatı devam eden 'Lineer Metal Çinko Fabrikası' inşaatında incelemelerde bulundu.

Çalışmalar hakkında Saha Müdürü M. Başar Şakar ve firma yetkililerinden bilgi alan Hacıbektaşoğlu, “Türkiye'deki en büyük çinko yatırım tesisi, ilimizin sosyo-ekonomik gelişimi ve kalkınmasında önemli bir itici güç olacaktır.” dedi.

“Tesis ilk etapta bin kişiye de istihdam sağlayacak”

Tesisin montaj ve inşaat çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirten Vali Hacıbektaşoğlu, tesis inşaatının yüzde 75 oranında olduğunu, tesisin tamamlanması halinde Ortadoğu’nun en büyük çinko izabe tesisi olacağını, ilk fazı itibarıyla yıllık 50 bin ton külçe elde edilecek tesiste, ilk etapta bin kişiye de istihdam sağlayacağını söyledi.

Önümüzdeki yıllarda Siirt, özellikle enerji, madencilik, tarım ve hayvancılık ile turizm alanlarında cazibe merkezi haline geleceğini kaydeden Vali Hacıbektaşoğlu, “Binlerce gence istihdam sağlayacak, ve Siirt’imizin ekonomisine büyük bir katma değer katacak tesisin, diğer yatırımcılarımıza da örnek olmasını temenni ediyorum .” dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu, tesisin tamamlanmasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarafından açılışının yapılacağını ve ülke ekonomisine büyük bir tesis kazandırılacağını sözlerine ekledi.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir