• DOLAR 8.527
  • EURO 10.071
  • ALTIN 480.824
  • ...
Kasam Tugayları 250 kilometre menzilli Ayyaş füzesi fırlattı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları Komutanı Ebu Halid Muhammed El-Deif, Kudüs ve Mescid-i Aksanın siyonist işgal rejimi tarafından vurulmasının ardından bugün ilk defa Ayyaş Füzesi kullandıklarını açıkladı.

Siyonist işhal rejimine yönelik başlattıkları harekatla ilgili açıklamalarda bulunan El-Deif, "Allah'ın izniyle ve 250 kilometre menzilli bulunan Ayyaş Füzesi işgal edilmiş Filistin topraklarındaki Ramon Havaalanına doğru fırlatıldı. Bu harekat Mescid-i Aksamız için bir zafer ve kahramanlarımız ve mühendislerimiz ve şehitlerimizin bir başarısıdır.  

Ayyaş Füzesi Hamas'ın Şehit komutanlarından Yahya Ayyaş'ın ismini taşıyor.

Şehid Komutan Yahya Ayyaş

Yahya Abdullatif Sati Ayaş, 6 Mart 1966 yılında Filistin'in Rafat köyünde dünyaya geldi. İslami hassasiyetlere sahip bir aileye mensup olan Ayaş, ilk ve orta öğreniminden sonra elektrik mühendisliğini okuduğu üniversiteden 1991 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında İslami çalışmaların içerisinde aktif bir şekilde yer aldı.

1985 yılında İhvan-ı Müslimin hareketinin davetine icabet ederek bu harekete olan bağlılığını açıklayarak, Ramallah ve köyü olan Rafat’ta İslam davetinin büyük yük ve sorumluluğunu yerine getirmeye çalıştı.

Kendi maddi imkânlarını da İslami hareketin hizmetine sunmaktan geri kalmayan Yahya Ayaş, özel yetenekleriyle de davanın kök salmasına büyük katkılar sağladı…

İslam davası için yaptığı ihlâslı çalışmaları, olay ve sorunlara hikmetle yaklaşması, üstün ahlak ve terbiyesi ile Müslümanların kalbinde yer edindi.

Kısa bir süre sonra, Rafat’ta İhvan-ı Müslimin faaliyetlerinin başına getirildi. 1988–1992 yıllarında Rafat’taki bütün faaliyet alanlarına vaziyet etti.

Askeri kabiliyet ve yetenekleri ile ilk intifada günlerinde ihtiyaç duydukları patlayıcıları el yapımıyla oluşturarak, alternatif askeri taktik ve yöntemleri de geliştirip siyonistlere darbeler indirilmesine büyük katkısı oldu.

Siyonistlerin eline geçen bir bombalı araç neticesinde bu alandaki faaliyetleri deşifre olan Yahya Ayaş, 25 Nisan 1993 tarihinden itibaren işgâlcilerin en çok arananlar listesine girdi. Bu tarihten sonra mühendis için davanın yeni bir aşaması başladı. Direniş için faaliyetlerini artık mahkûm olarak sürdürdü.

Terör şebekesi ajanları, yerini tespit ettikleri Ayaş'a bir arkadaşının eliyle içerisine dinleme cihazı ve patlayıcı yerleştirilmiş bir telefon hediye edilmesini sağladı.

5 Ocak 1996 sabahı Cabalya mülteci kampında bulunan Ayaş, babası tarafından telefonla arandı. Aynı anda üzerinde dolaşan terör rejimi uçağı Ayaş'ın telefon konuşmasını siyonistlere aktardı. Telefondaki kişinin Ayaş olmasının teyit edilmesinden sonra terör şebekesi tarafından telefondaki patlayıcı ateşlendi. Patlamayla birlikte Ayaş şehit oldu.

Siyonistler, Ayaş'ı şehit etmelerini yalanlamadı. Suikastın ardından, 1996 yılının şubat ve mart aylarında, Ayaş'ın katledilmesine misilleme olarak yapılan eylemlerde toplam 60 siyonist öldürüldü.

Değerli İslam komutanı Yahya Ayaş’ın terör şebekesi tarafından şehit edilmesinden sonra, Gazze'de düzenlenen ve 250 bin kişinin katıldığı cenaze merasiminde mühendise olan hayranlık ve cihada olan bağlılık haykırıldı. (İLKHA)  Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir