• DOLAR 8.473
  • EURO 10.277
  • ALTIN 508.385
  • ...
Çin yeni bir uzay istasyonu kuruyor

TEKNOLOJİ SERVİSİ 

Çin tarafından nisan ayının sonunda kurulmaya başlanan uzay istasyonu biri 18, ikisi 14,4 metre uzunluğunda olmak üzere üç modülden oluşacak.

Kısaca CSS olarak adlandırılan Çin Uzay İstasyonunun kontrol merkezi olması planlanan 18 metre uzunluğundaki modülde, bir seferde toplam üç astronot altı aya kadar çalışabilecek.

Toplam kütlesi 100 ton civarında olması planlanan CSS’nin kurulumuna ilk olarak kontrol modülünden başlandı.

Nisan ayının sonlarında gerçekleştirilen ilk fırlatmadan sonra kurulumun tamamlanması için en az 10 fırlatma daha yapılacak.

İstasyonun kurulumunun 2022’nin sonlarına doğru tamamlanması ve bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapmaya başlaması planlanıyor.

Tamamlandığında CSS’nin büyüklüğü 15 ülkenin iş birliğiyle kurulan ISS’nin dörtte biri kadar olacak. CSS’nin kontrol modülünün üzerinde beş ayrı bağlantı noktası bulunuyor.

Bu noktaların ikisine 14,4 metre uzunluğundaki yan modüller bağlanacak, ikisi istasyona astronot ve kargo taşıyan roketler tarafından kullanılacak.

Bir bağlantı noktası ise gelecekte istasyona eklenmesi muhtemel yeni bir modül için ayrılmış.

CSS’nin iç kısmında buzdolabı büyüklüğünde deney cihazlarının yerleştirilebileceği 14 raf bulunacak.

Ayrıca istasyonun dış kısmında da uzay ortamında deneyler yapmak için tasarlanmış 50 iskele yer alacak.

CSS’de uzay fizyolojisinden akışkanlar mekaniğine, malzeme biliminden genel görelilik ve kuantum mekaniğine kadar çeşitli alanlarda araştırmalar yapılması planlanıyor

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir