• DOLAR 9.615
  • EURO 11.238
  • ALTIN 554.27
  • ...
İmamların dilinden Kadir Gecesi
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Kadir Gecesi münasebetiyle duygularını İLKHA'ya aktaran Adıyamanlı imamlar camilerde salgın nedeniyle ibadetler kısıtlı olarak yapılıyor olsa da evlerin bu gece mescide dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

Kadir Gecesi münasebetiyle Adıyaman Ulu Camii'nde okunan çifte sala ve ezanla beraber salgının bir an önce bitmesi için yapılan dualar, sosyal medya üzerinden yayınlandı. Ulu Camide okunan sela ezan ve kasideler şehrin semalarında yankılandı.

Bu geceyi ailece idrak etmeliyiz

Kadir Gecesi'nin salgın nedeniyle camilerde idrak edilemeyecek olması nedeniyle evde ailece idrak edilmesi gerektiğini belirten Mehmet Kırçalı Camii İmamı Ali Çelik, "Kadir Gecesi'nde bin aylık ibadet sevabının bir gecede ikram eden Allah'ın af ve mağfiretinden istifade ederek bayram sabahına günahlarımızdan arınmış bir şekilde uyanmayı Rabbi nasip etsin. Meleklerin dünyamıza misafir olduğu, Kur'an-ı Kerim-i kalbinde taşıyan gece hürmetine İslam'a layık bir ümmet olarak her türlü keder ve sıkıntıdan azat olmak ümidiyle kadir gecemiz mübarek olsun." dedi.

"Bu geceler fırsat geceleridir"

Ulu Cami İmam Hatibi Muhammed Salih Kahraman, "Kadir Gecesi İslam âleminin mübarek gecelerindendir. Sevapların bira otuz bin yazıldığı ve İslam âleminin fırsat günü olarak değerlendirdiğimiz bir gecedir. Bu gecelerin bizlere fırsat geceleri olarak verildiğine inanıyoruz. Bu mübarek geceleri hayatımızda değerlendirip, hayatımızın bir dönüm noktası olarak gelecek Kadir Gecesi'ne kadar yine hayatımızı İslam'a ve Kur'an'a hizmet noktasında planlamalıyız. Teravihlerimizi camilerde cemaatimizle birlikte kılamasak ta evlerimizde ailelerimize beraber teravih namazlarımızı nasıl kıldık ise hatimlerimizi nasıl yaptık ise bu geceyi de ailemizle birlikte ihya etmeliyiz." İfadelerini kullandı.

"Kadir Gecesi içerisinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan daha hayırlıdır"

Daru'l Erkam Kur'an Kursu Hocası Mustafa Yılmaz "Kadir Gecesi içerisinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan daha hayırlı olan bir gecedir. Kur'an-ı Kerim'de bu geceye Kadir suresi nazil olmuş. Bu gecenin feyzinden bereketinden istifade etmek gerekiyor. Namaz ile dua ile Müslüman kardeşlerimize dua ederek, dertlerimizin devası için Rabbimizden niyazda bulunarak, ümmetin özellikle Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için dua etmek gerekiyor. Bu gece duaların kabul olacağı gecedir. Bu gece inşallah Filistin'in kurtuluş gecesi olsun. Ümmet olarak bu duayı yapmamız gerekiyor. Bu gece hürmetine Mescid-i Aksa'yı Filistin'i ümmete bağışlasın." şeklinde konuştu.

Varlık Camii İmam Hatibi Mehmet Nurullah Karabiber ise, "Salgın nedeniyle bu geceyi camide ibadetle geçiremiyoruz ama sabah kadar evlerimizde ibadetle geçirebiliriz. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesiyle ilgili sure vardır. Bu geceyi eşimizle, çocuklarımızla ibadetle geçirmeye gayret edelim" dedi. İl Müftüsü Mehmet Taşcı'nın İslam ümmeti, Kudüs ve Filistin için yaptığı duanın ardın Müslümanlar gecenin kalan kısmını evlerinde idrak etmek için camiden ayrıldı.

Cami çıkışında şehrin şerbetçisi olarak şerbetçi Mahmut tarafından cemaate gül suyu ve meyan şerbeti ikram edildi. (İLKHA)

 

 

 

 

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir