• DOLAR 8.314
  • EURO 10.091
  • ALTIN 489.531
  • ...
Adıyaman'da kadın çiftçilere yönelik badem bahçeleri tesis edildi

Adıyaman’da son yıllarda tesis edilen badem bahçelerinde 2020 yılında 18 bin 323 ton badem üretimi gerçekleştirilmiştir.

Ziraat Yüksek Mühendisi Öznur Çağlar öncülüğünde

Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yüzde 70 hibe oranında desteklenen Göksu Çayı Havzasında Kadın Eliyle Badem Yetiştiriciliği Projesi ile işlenebilir tarımsal arazi varlığı az ve küçük ölçekli olan Göksu Çayı havzasındaki Merkez, Besni ve Tut ilçelerine bağlı köylerde, birim alandan daha fazla verim alınarak, girdi kullanımı (kimyasal vb.) minimize edilecek ve bu sayede işletmelerin karlılığının artırılması hedeflenmektedir.

Geleneksel üretim metotlarının yaygın olarak kullanıldığı bölgede, modern teknikler kullanılarak tesis edilen yarı bodur badem bahçelerinde her 5 dekarlık alanda 200 adet yerine 500 adet badem fidanı kullanılarak birim alandan alınan verimin arttırılması sağlanacak.

Toplam 50 dekar alanda uygulanan projede yer alan 10 kadın çiftçinin organik tarım uygulamalarına geçişi sağlanarak bölge halkının organik üretime teşvik edilmesi, birim alandan alınan verimin artırılması, işletme ölçeği küçük çiftçi ailelerine destek olunması ve üretici bilincinin artırılması hedeflenmektedir. Proje kapsamındaki kadın çiftçilere özel yetiştiricilik, sulama, gübreleme, budama, hastalık ve zararlılar ile ilgili eğitimler verilerek yöredeki diğer kadın çiftçilere örnek olmalarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir