• DOLAR 12.369
  • EURO 14.009
  • ALTIN 713.051
  • ...
Adıyaman'da 15 asırlık mezar odası bulundu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

İçerisinde 7 kişiye ait kemiklerin bulunduğu mezar odası petrol arama aracının çökmesi sonucu ortaya çıktı.

Çöken arazide farklı bir yapı olduğunu fark eden köylüler durumu yetkililere bildirdi. Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan Kültür Varlıkları ve Müze Genel Müdürlüğü'nde aldığı izinle kazı çalışmalarına başladı.

Yapılan kazı çalışmaları sırasında kum ve çakılların basınçla zaman içerisinde sertleşmesiyle oluşan Konglomera denilen mezar yapısı içerinde bulunan niş (Duvara açılmış oyuk)içerisinde 7 iskelet ortaya çıktı. Nişler içerinde bir su testisi ve çok sayıda çivi ortaya çıktı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan "Bir aracın buradan geçtiği esnada bu mezarın üst örtüsü yıkıldı. Bu oda mezarda yapmış olduğumuz kazı sonucu 3 arcosolium tespit edildi. Toplam 7 bireye ait iskelet bulundu. Kazı sonucu içerisinde çömlekten yapılmış bir testi bulundu. Perre antik Kentten farklı olarak konglomera tipi bir kayaç tipi var. Bu mezar yapısına baktığımızda ve ortaya çıkan testiye baktığımızda mezarların milattan sonra 5'inci yüzyılla tarihlendiğini düşünmekteyiz. Yani günümüzden yaklaşık bin 500 yıl öncesine ait olduğu sanılıyor." ifadelerini kullandı.

Kazı sonucu ortaya çıkan tarihi kalıntılar Adıyaman Müze Müdürlüğü bünyesinde koruma alındı. (İLKHA)

 Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir