• DOLAR 8.277
  • EURO 10.014
  • ALTIN 482.939
  • ...
Akaryakıt kaçakçılığına sıkı önlem geliyor

EKONOMİ SERVİSİ

 Akaryakıt sektöründe teminat uygulaması geliyor. Akaryakıt, LPG, tütün mamulleri ve alkollü içecek sektörlerinde ilk defa faaliyet göstereceklerden 10 milyon lira teminat alınacak. Halen faaliyette olanlardan ise, 100 milyon lirayı geçmemek üzere bir önceki yıl brüt satışlarının yüzde 1’i tutarında teminat istenecek. Teminat vermeyenlere 25 bin liradan az ve 1 milyon liradan fazla olmamak üzere usulsüzlük cezası kesilecek.

FAALİYET İÇİN TEMİNAT ÖDENECEK

Akaryakıt kaçakçılığının önlenmesini amaçlayan kanun teklifiyle ilgili ayrıntıları, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız açıkladı. Altunyaldız, düzenlemeyle ilgili "Teminat vereceksiniz, vermediğiniz taktirde özel usulsüzlük cezası var, hala teminat vermiyorsanız faaliyete geçemiyorsunuz, faaliyet izni alamıyorsunuz" dedi. Teklife göre, EPDK'dan lisans alabilenler otomasyon kurabilecek.

SAHTE FATURANIN CEZASI ARTIYOR

Sahte fatura düzenleyenler ile, ödeme kaydedici cihaz ve otomasyon sistemlerine müdahale edenlere yönelik yaptırımlar artırılacak. Altunyaldız, "Otomasyon sistemini vergi kaçakçılığı kapsamına sokuyoruz. Buna ilişkin cezai yani hürriyeti bağlayıcı cezalar geliyor" açıklamasını yaptı. Yeni düzenlemeyle, dağıtıcıdan dağıtıcıya akaryakıt ticareti de yasaklanacak. Bitkisel ve atık yağları petrol ikamesi olarak kullananların cezaları da yükseltilecek.

Kaynak, TRT Haber

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir