• DOLAR 8.473
  • EURO 10.276
  • ALTIN 508.109
  • ...
Erdoğan Kıbrıs'ta Kur'an Kurslarının yasaklanmasıyla ilgili konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ DENDİAS'A HADDİNİ BİLDİRDİ"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın davranışlarına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan , dün yaşanan gerginlikle ilgili "Dışişleri Bakanımız, Dendias'ın davranışları, tutumu karşısında ona haddini bildirdi. Aramıza başkalarını sokmayalım dedim. 150 bin soydaşımıza gerekli ilgi gösterilmiyor. Hala başmüftüyü kalkıp kendiniz atıyorsunuz. Oradaki başmüftüyü atama hakkınız Lozan'a göre yok. Biz patriği atamıyoruz."

"ATACAĞIMIZ ADIMLAR FARKLI OLACAKTIR"

Kuzey Kıbrıs'ın Kur'an kursları ile ilgili kararını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

(KKTC'de Kur'an kurslarının kapatılması) Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın laikliğin ne olduğunu öğrenmesi lazım, açıklaması kabul edilebilir değil. Tavır değişti değişti, değişmediği takdirde biz özellikle Kuzey Kıbrıs'ta inanç özgürlüğü noktasında Kur'an eğitimi noktasında eğitime teşkil edecek adımların atılmasına müsaade edemeyiz. Kuzey Kıbrıs, Türkiye'deki uygulamalar neyse bunları safhasına geçirmek durumundadır. Din düşmanı sendikaların attığı adımları kabul etmemiz mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi Başkanı bu yanlışından süratle dönmelidir. Dönmediği taktirde atacağımız adımlar farklı olacaktır.

KANAL İSTANBUL BAŞLIYOR
Kanal İstanbul'un ilk köprülerinin haziran ayında yapılanacağı bilgilisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Kanal İstanbul) Temelle birlikte ilk köprünün yapımına başlayacağız. Bu köprülerle birlikte kanalın her iki yanından sürecin başlaması önem arz ediyor. Çok ciddi bir hafriyat söz konusu olacak. Bunların yapımı da sahiplendirme bittikten sonra başlayacak. Yerli sermayeden bu işe gelecek olanlar var, konsorsiyumla yürütecek olanlar olabilir. Dış krediyle bu işi içeriden yapmak da söz konusu." ifadelerini kullandı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir