• DOLAR 8.723
  • EURO 10.396
  • ALTIN 497.384
  • ...
Şırnak’ta Tunç Çağı’na ait izlere rastlandı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Suriye sınırının sıfır noktasında arazide insan, deve ve at figürlerinin kazındığı kayalar dikkat çekiyor.

Mardin İl Kültür Turizm Müdürlüğünden gelen arkeologlar, yaptıkları inceleme ile figürlerin Tunç Çağı’na ait olduğunu değerlendirdiklerini bildirdiler.

Figürleri kayıt altına alan arkeologlar, bölgenin sit alanı ilan edilerek korunmaya alınması için hazırladıkları raporu Kültür ve Turizm Bakanlığına sunacaklarını belirttiler.

Tarihi İpekyolu yakınında bulunan kayaların korunmaya alınmasını isteyen köylüler, yapılacak bir çalışma ile başka bulgulara rastlanabileceğini söylediler.

 

Çocukluğundan beri figürleri gördüğünü belirten köylülerden Ali Çiçek, “Küçüklüğümüzde hayvan otlatmaya gelirken bu figürleri görüyorduk. Buraya gelip bu figürlerin ne olduğu konusunda hasbihal ediyorduk.” dedi.

Arkeologların figürlerin Tunç Çağı’na ait olabileceğini aktardıklarını ifade eden Çiçek, “Geçen günlerde Mardin’den gelen arkeologlar bu kayalar üzerindeki figürlerin tarihinin 5 bin yıl öncesi Tunç Çağı’na kadar dayandığını söylediler. Herkeste olduğu gibi biz de merak içerisindeyiz. Acaba bunların tarihi ne zamana kadar dayanıyor.” şeklinde konuştu.

Yapılacak çalışma ile başka bulguların da ortaya çıkarılabileceğini dile getiren Çiçek, köylüler olarak bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığınca birinci derece sit alanı ilan edilerek, akabinde çalışmaların yapılmasını istediklerini söyledi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir