• DOLAR 8.471
  • EURO 10.292
  • ALTIN 502.04
  • ...
Mehmet Sudan kimdir?

Hayatı büyük fedakarlıklarla geçen Mehmet Sudan 2014 yılında vefat etmişti. Peki Mehmet Sudan Hoca kimdir? Mehmet Sudan nerelidir?

Mehmet Sudan, 1957 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Dercimt köyünde dünyaya geldi. Bölgenin kanaat önderlerinden Hacı Sabri Sudan'ın oğlu olan Mehmet Sudan, ilk eğitimini babasından aldı. Çocukluğunu dindar bir ailenin içinde İslami ilimler tahsil ederek geçiren Sudan, gençlik yıllarının başlarında büyük arayışlar içeresine girdi.

 

Bireysel olarak yapılan İslami çalışmaların geniş kesimleri etkilemediğini gören Sudan Hoca, İslami faaliyetlerin cemaat olarak sürdürülmesi gerektiğine inanıyordu. Bu sebeple yetmişli yıllarda Anadolu ve Kürdistan'da etkili olan Milli Türk Talebe Birliği'yle (MTTB) tanıştı. Bu yapı ile birlikte çalışmalarına devam eden Sudan Hoca, İslami bir gençliğin yetişmesi için adeta gecesini gündüzüne kattı.

 

Çocukluk yıllarında Bingöl'ün Genç ilçesine yerleşen Sudan Hoca, gençlik yıllarının başlarından itibaren burada esnaflık yapmaya başladı. Esnaflık yaparken bir yandan ilim tahsil ediyor bir yandan da İslami tebliğde bulunuyordu.

Kasım 2000'de İstanbul'da gözaltına alınan Sudan Hoca, İstanbul Emniyetinde 3-4 hafta gözaltında kaldıktan sonra Diyarbakır'da işkence merkezi olarak bilinen Çevik Kuvvet'e (eski Polis Okulu) getirildi. Gayri hukuki olarak yaklaşık 4 ay boyunca gözaltında tutulan Sudan Hoca, burada akıl almaz işkencelere maruz kaldı. 2001 yılının başlarında cezaevine konulan Sudan Hoca'ya yargılandığı Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Sudan Hoca, Diyarbakır E Tipi, Bingöl M Tipi ve Diyarbakır D Tipi Cezaevlerinde toplam 10 yıl 6 ay kaldı. Zindan yıllarını ilim, ibadet ve tefekkürle geçiren Sudan Hoca, 2011 yılında cezaevinden tahliye edildi.

 

Sudan Hoca, cezaevinden çıktıktan sonra hacca gitti. Mekke'de hastalanan Sudan Hoca burada bir süre tedavi gördü.

 

2014 yılının ocak ayında tekrar rahatsızlanan Sudan Hoca'nın akciğer kanseri ve kalp damarlarında genişleme olduğu doktorları tarafından belirtildi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Servisinde tedavi gören Sudan Hoca, taburcu olduğu hastaneye tekrar yatırıldı. Yoğun bakım ünitesinde tutulan Sudan Hoca, 10 Nisan 2014 yılında saat 01.30 sıralarında vefat etti.

 

Tefsir, Fıkıh ve Hadis ilimlerinin yanı sıra tarih ve güncel konulara vakıf olan Sudan Hoca, evli ve 9 çocuk babasıydı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir