• DOLAR 8.148
  • EURO 9.71
  • ALTIN 454.694
  • ...
MAZLUMDER: Hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemeli

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Tuğamiral Mehmet Sarı'nın  Tuğamiral Mehmet Sarı'nın, namaz kıldıktan sonra olduğu izlenimi veren takkeli görüntüleri medyaya servis edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Tuğamiral de olsa hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Makamı ve konumu ne olursa olsun bir insanın dini mensubiyeti, ibadetlerini nerede, hangi kıyafetle yaptığı kendi özel hayatıdır; din ve vicdan özgürlüğü kapsamındadır. Bununla birlikte, siyasi veya dini tercihlerinin etkisiyle ayrımcılık yapıp yapmadığı, kamu görevinde bulunanlar için mutlaka araştırılması ve soruşturulması gereken bir konudur. Soruşturma neticesinde suç teşkil eden veya ahlaki sorunlar içeren örneklerle karşılaşıldığında idari veya adli tedbirlere başvurulabilir, yargılama yapılabilir. Ancak böyle bir emare bulunmadığında kamu görevlileri için değerlendirme kriteri dini veya siyasi görüşler değil ehliyet ve liyakatleri olmalıdır." denildi.

Açıklamanın devamında, "MAZLUMDER olarak; Özel hayatın gizliliğini ihlal eden saldırıyı kınar, özgürlükler kapsamındaki bir fiilden dolayı hedef göstermenin kişi hakkını ihlal ettiğini hatırlatır ve bir yargı kararı olmadan suçlamanın ve ihraca kadar gidecek tedbirlerin hukuka aykırı olduğunu kamuoyunun dikkatine sunarız." ifadeleri kullanıldı. (İLKHA) Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir