• DOLAR 8.327
  • EURO 9.9
  • ALTIN 484.409
  • ...
İshak Sağlam’dan ‘bildiri’ tepkisi: Güçlerini cunta anayasasından alıyorlar

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, 104 emekli amiralin gece yarısı yayımladıkları bildiriye tepki göstererek, bunların arkasındaki kışkırtıcı gücün olduğunu belirtti.

“DARBE İMALI GECE YARISI BİLDİRİLERİ KABUL EDİLEMEZ”

Bu işin arkasındaki muharrik bir güç olduğuna dikkatleri çeken Sağlam, “2021’in Türkiye’sinde amiral veya generallerin emekli olanlarının dahi hala siyaseti dizayn etmeye kalkışabilmeleri ibret alınacak bir durumdur. Yasama, yürütme ve yargı mensuplarının, neyi eksik ya da yanlış yaptıkları üzerinde ciddiyetle düşünmeleri ve bunu bir an evvel düzeltmeleri gerekir. Yayınlanan 104 imzalı bildirinin siyaseti dizayn etmeye matuf bir “muhtıracılık” alışkanlığının sonucu olduğu aşikardır. Yapılan açıklamayı kınıyoruz. Siyasete, siyaset kurumunun meşru yolları ve sandıklar dışındaki yöntemlerle, darbe imalı gece yarısı bildirileri ile ayar verme girişimleri asla kabul edilemez. Ancak suçlunun sadece emekli amiraller olmadığı bilinmelidir. 104 Emekli Amiralin rastlantı sonucu bir araya gelip bu metni hazırladıkları söylenemeyeceğine göre bu işin arkasındaki muharrik gücün de mutlaka tespit edilmesi gerekir.” dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KAÇINILMAZ

Darbecilerden ibret alınacak şekilde hesap sorulmadığına vurgu yapan Sağlam, “Şimdiye kadar Türkiye’de yapılan darbe ve darbe girişimlerinden ibret olacak şekilde hesap sorulmuş olsaydı, darbecilik kültürü bir gelenek haline gelmeyecekti. Halkın hayatına ve huzuruna kast eden darbecilerin apoletleri zamanında sökülmeli ve verilen hükümler icra edilmeliydi. Başta mevcut cunta anayasasının değiştirilmesi olmak üzere gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır. Zira bundan önceki darbecilerde olduğu gibi son bildiriyi yayınlayan zevat da gücünü ve yetkisini mevcut cunta anayasasından aldığına işaret etmektedir.  Yayınlanan bildiriye imza atanlar hakkında yasal işlemler hemen yapılmalı ve kamu vicdanını rahatlatacak bir yargı süreci işletilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir