• DOLAR 8.468
  • EURO 10.268
  • ALTIN 507.129
  • ...
Heimlich manevrası nasıl yapılır?

HABER MERKEZİ

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde yaşan olay güvenlik kameralarına yansırken ilk yardım bilgisinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Öğretmenlerin Heimlich manevrası ile öğrenciye müdahale etmesinden sonra binlerce kişi bu müdahalenin nasıl yapıldığını merak ediyor. Detaylar haberimizde.

İKİ ÖĞRETMENDEN İKİ KRİTİK HAMLE

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Vicdan-Ahmet Gönül Ortaokulu 7’inci sınıf öğrencisi Melis evden getirdiği öğlen yemeğini yerken birden nefesi kesildi. Boğazına lokma kaçan öğrenci acı içinde kıvranmaya başladı. Arkadaşları panikle bağrışırken Melis’in yardımına öğretmenleri yetişti. İlk müdahaleyi yapan Sabure Özdemir adlı öğretmen 13 yaşındaki öğrencisini heimlich manevrası ile hayata bağladı. Ancak ilk müdahaleye rağmen nefes almakta güçlük çeken Melis’e ikinci müdahaleyi Aydın Kaya isimli öğretmen yaptı. Aydın öğretmenin yaptığı müdahale sonrası boğazına sıkışan son lokma da dışarı çıktı ve 13 yaşındaki Melis nefes almaya başladı. Korku dolu anlar saniye saniye kaydedildi. Yaşanan olay sonrası heimlich manevrasının önemi bir kez daha anlaşıldı.

HEİMLİCH MANEVRASI NEDİR?

1974 yılında bu müdahelenin hayat kurtarıcı etkisini keşfeden Amerikalı doktor Henry Heimlich 2016 yılında 96 yaşındayken hayatını kaybetti. Ancak Henry’nin geride bıraktığı miras hayat kurtarmaya devam ediyor.

HEİMLİCH MANEVRASI HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Heimlich Manevrası’nı uygulamak için tam kapanma olması gerekiyor. Yani müdahale edecek kişinin solunum yolunun kapalı olması gerekiyor. Müdahale edilecek kişinin tam kapanma yaşadığını ise yüzünün morardığından anlaşılabilir. Ayrıca kişi ellerini boğazına götürüyor ve ses çıkartamıyorsa hemen bu kişiye Heimlich Manevrası uygulamak gerekiyor.

HEİMLİCH MANEVRASI NASIL YAPILIR?

*Müdahaleyi yapacak kişi tam tıkanma yaşayan kişinin arkasına geçmeli

*Hastanın göbek çukuru ve göğüs kafesi arasındaki boşluğu bulmalı

* Bir elin başparmağı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yumruk yaparak koymalı,

*Diğer eliyle de yumruk yaptığı eli destekleyerek içe ve yukarı şekilde baskı uygulamalı

*Bu hareketi beş kez tekrar etmeli

*Eğer tıkanıklık devam ediyorsa tıkanma yaşayan kişinin sırtına 5 kez yukarı doğru sürterek vurmalı

*112’den acil yardım istemeli veya yardım için çevredekileri yönlendirmeli

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Yorumunuzu Yazın

Yorumunuz başarıyla gönderildi.
Moderatörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Yorum gönderilirken bir hata gerçekleşti.

Öne Çıkan Haberler