• DOLAR 9.494
  • EURO 11.059
  • ALTIN 549.191
  • ...
Türkiye'nin en kalabalık mahellesi yine Bağcılar oldu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ülke genelindeki mahallelerin nüfuslarıyla ilgili son verilerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre geçtiğimiz yıllarda da Türkiye'nin en büyük mahallesi olma unvanını taşıyan "Bağcılar Mahallesi", bir kez daha ülkemizin en büyük mahallesi oldu. Diyarbakır'ın Bağlar isimli ilçesinde bulunan mahallede, tam 137 bin kişi bulunuyor.

Türkiye'nin en büyük mahallesini yöneten Muhtar Şeyhmus Şirdenli, TÜİK'in verilerine göre mahallede kayıtlı 137 bin kişi olsa da kendi araştırmalarına göre Bağcılar Mahallesi'nde 200 bin civarı kişinin yaşadığını söylüyor. Bağlar ilçesinin ise toplamda 400 bin civarında nüfusa sahip olduğunu söyleyen Şirdenli, mahallenin yarısının kontrolünün kendisine bağlı olduğunu beyan ediyor.

Diyarbakır'da bulunan Bağcılar Mahallesi, TÜİK verilerine göre sahip olduğu nüfusla Türkiye'deki 4 ilden daha büyük. Ancak Muhtar Şirdenli, durumun pek de böyle olmadığını, mahallenin 14 ilden daha büyük olduğunu söylüyor. Türkiye'nin hiçbir yerinde 200 bin nüfuslu mahalle olmadığını bildiren Şeyhmus Şirdenli, ilçe olmak istediklerini, bununla ilgili girişimlerde bulunduklarını ifade ediyor.

Bağcılar Mahallesi'nin ilçe olması gerektiği görüşü, yalnızca muhtara ait değil. Mahalle sakinlerinden bir tanesi olan Mehmet Taşan da muhtar gibi düşünerek, Bağcılar'ın her gün biraz daha büyüdüğünü, bu mahallenin bir merkez ilçe haline gelebileceğini söylüyor. Taşan'a göre Bağcılar Mahallesi'nin ilçe olması durumunda, mahallelinin ihtiyaçlarını gidermesi için gerekli olan resmi kurumlara ulaşım da kolaylaşmış olacak.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Öne Çıkan Haberler