• DOLAR 13.719
  • EURO 15.539
  • ALTIN 786.53
  • ...
Suriye'de çocuk katliamı!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

DIŞ HABERLER SERVİSİ – UNICEF'ten yapılan açıklamada, Suriye'deki savaş 10. yılını doldururken, birçok çocuğun geleceğinin de belirsizliğini koruduğuna ve çocukların yüzde 90'ının insani yardıma muhtaç olduğuna işaret edildi.

Suriye'de 5 yaş altı yarım milyondan fazla çocuğun kronik gıda yetersizliği yüzünden büyüme geriliği yaşadığı ve boylarının kısa kaldığı belirtilen açıklamada, ülke içinde 2,4 milyon, ülke dışında ise 750 bin çocuğun okula gidemediği ifade edildi.

UNICEF'e göre, Suriye'de 2011 ile 2020 yılları arasında yaklaşık 12 bin çocuk hayatını kaybetti ve yaralandı.

Aralarında 7 yaşında olanların da bulunduğu 5 bin 700'den fazla çocuk çatışmalarda kullanıldı.

Sürekli şiddet, şok ve travmaya maruz kaldıkları için psikolojik sorunlar yaşayan çocukların sayısının geçen yıl iki katına çıktığı Suriye'de, 10 yıl boyunca 1300'den fazla okul ve hastane saldırıya uğradı.

GUTERRES: VAHŞETİN BOYUTLARI VİCDANLARI SARSIYOR!

Ülkede iç savaşın 10'uncu yılı dolayısıyla gazetecilere açıklamalarda bulunan Guterres, dünyanın 10 yıldır Suriye'deki yıkımı ve dökülen kanı izlediğini belirtti.

Suriye halkının yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldığını ifade eden Guterres, "Yüzbinlerce insan öldü, milyonlarcası yerinden edildi. Sayısı bilinmeyen çok sayıda kişi tutuklu, işkence görüyor, kayıp ve yoksulluk içinde yaşıyor." dedi.

Ülkedeki yıkımın boyutunu tam olarak anlamanın imkânsız olduğunu belirten Guterres, "Yaşanan vahşetin boyutu vicdanları sarsıyor." şeklinde konuştu.

Suriye'de sürdürülebilir barış için sorumluların hesap vermesi gerektiğini de ifade eden Guterres, soruna çözüm bulunamamasının ise BM Güvenlik Konseyinin etkili olmamasından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir