• DOLAR 8.528
  • EURO 10.071
  • ALTIN 480.397
  • ...
Bitlis'te üretilen dezenfektan ve maske çevre illerin de ihtiyacını karşılıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bir yılda bir milyon 700 bin TL ciro yaparak üretime devam eden atölye hem Bitlis ve ilçelerindeki kurumların ihtiyaçlarını hem de bölge illerinden gelen talepleri karşılıyor.

 

Dezenfektan, sıvı sabun ve maske üretimi ile ön plana çıkan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bazı kurumlar üretimlerini sürdürüyor. Bunlardan biri olan Cemil Özgür Anadolu Lisesi Kimya Atölyesi'nde incelemelerde bulunan Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, atölyenin bundan sonra da Bitlis ve ilçelerinde başta yatılı okullar olmak üzere bütün kurumlara üretim yapacağını söyledi.

Kontrollü normalleşme sürecine girilen Bitlis’te, vakaların düşmesi ve normal hayata geçilmesinin ardından atölyenin üretime devam edeceğini vurgulayan Korkmaz "Geçen yıl ülkemizde 16 Mart’ta baş gösteren salgından sonra ilimizde hijyen malzemelerinin üretiminde büyük bir boşluk vardı. Burada üretim yapan öğretmen arkadaşlarımızla beraber bakanlığımızla görüştük. En yakın üretim merkezi olan Diyarbakır’ı ziyaret ettik. 20 gün gibi kısa bir süre içerisinde mevcut alan ortaya çıktı. Burada bizim öğretmen ve öğrencilerimizin çok büyük emeği var." dedi.

Hem Bitlis hem bölge illerinin ihtiyacını karşıladıklarını belirten Korkmaz, şunları söyledi:

Şu anda burada 3 kalem temizlik malzemesi üretiyoruz. Bu biraz daha artacak. Bugüne kadar 30 ton el dezenfektanı ürettik. Bu da ortalama 1 milyona yakın bir paradır. Onun haricinde 35 ton yüzey dezenfektanı ürettik. Buda 100 bin TL civarında bir gelir sağladı. Ayrıca 20-25 tona yakın da sıvı sabun üretimi yapıldı. Bununda getirisi 100 bin TL civarında oldu. Aynı zamanda buraya bağlı Halk Eğitimi Merkezi'nde maske üretimimiz var. Orada da 1 milyon maske ürettik. Bizim okulumuz geçen yıl 25 Nisan’dan bugüne kadar bir milyon 700 bin TL civarında ciro yapmıştır. Bu yapılan cirodan hammadde düştükten sonra döner sermaye payı var. Burada çalışan öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımızda üretimden belli bir pay almaktadır. Biz bununla sadece ilimizin değil, çevre illerinde ihtiyacını karşılıyoruz. Biz eğitime bir bütün olarak bakıyoruz. Hakkari’de bulunan okulun ihtiyacını Bitlis’ten ayırtmıyoruz. İlimizde bulunan bütün kurumların da ihtiyacını karşılıyoruz. İlimizde bulunan 714 okulumuzun da bütün malzemelerini karşılıyoruz.

(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir