• DOLAR 8.304
  • EURO 10.085
  • ALTIN 488.371
  • ...
STK’lardan farkındalık oluşturma çağrısı GÜNDEMİMİZ KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA OLSUN

HABER MERKEZİ

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da desteklediği dünyanın birçok yerinden olumlu tepkilerin geldiği bu yıl ilk defa düzenlenen ‘Dünya Kudüs Haftası’na yönelik etkinliklere dair 41 STK’den ortak açıklama geldi.

Yapılan ortak açıklamada, ‘Dünya Kudüs Haftası’nda toplumun tüm kesimleri Miraç, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya dair hayatın bütün alanlarını kapsayacak faaliyetlerle farkındalık oluşturmaya davet edildi.

 8-14 Mart Dünya Kudüs Haftası dolayısıyla yapılan ortak yazılı açıklamada, dünyadaki bazı şehirlerin, insanlığın tarihinin yanı sıra vicdanını ve ruhunu da yansıttığı, tarih boyunca peygamberler yurdu olan Kudüs’ün, bu şehirler arasında ilk sıralarda yer aldığı belirtildi.

“KUDÜS BİR BARIŞ ÇINARIDIR, EĞER YIKILIRSA TÜM DÜNYA ALTINDA KALIR”

Açıklamada, Kudüs’ün Müslümanlar açısından yeryüzünde inşa edilen ikinci mescit ve ilk kıble olması gibi özelliklerinin yanı sıra Peygamber Efendimiz’in de Miraç yolculuğundaki durağı olması sebebiyle ayrı bir öneme sahip olduğu ifade edildi.

İşgalcilerin ve uluslararası destekçilerinin yıkıcı politikalarının, Kudüs’e dair sorumlulukları arttırdığına işaret edilen açıklamada, “Kudüs bir barış çınarıdır, eğer yıkılırsa tüm dünya bunun altında kalır” tespitinin, Kudüs’le ilgili bütün insanlığın sorumluluklarına oldukça çarpıcı bir şekilde dikkatleri çektiği vurgulandı.

“TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ, FARKINDALIK OLUŞTURMAYA DAVET EDİYORUZ”

Müslümanların Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya karşı itikadi, imani sorumlulukları olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu sorumluluğu yıllar öncesinde omuzlarımıza yükleyen kutlu sözlerden biri de şudur; ‘Mescid-i Aksa’ya gidin ve orada namaz kılın. Eğer oraya gidemez, içinde namaz kılamaz sanız, kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin.’

Hz. Ömer’in Kudüs hassasiyeti, Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs sevdası ve yüzyıllar boyunca Müslümanların Kudüs’ü bir İslam şehri olarak farklı inançların bir arada yaşadığı bir selamet ve barış şehri olarak muhafaza etme çabaları, bu sorumluluğun bir sonucudur.

Bu sorumluluk bilinciyle açıklamada imzası bulunan STK’lar olarak bizler, Diyanet İşleri Başkanlığımızın Miraç Kandilinin yer aldığı haftayı ‘Dünya Kudüs Haftası’ olarak değerlendirme kararını memnuniyetle karşıladığımızı ilan ediyoruz.

Toplumun tüm kesimlerini, bu haftada Miraç, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya dair hayatın bütün alanlarını kapsayacak faaliyetlerle farkındalık oluşturmaya davet ediyoruz.

Çabamız ve duamız Kudüs’ün ismine yakışır bir şekilde yeniden özgür bir selamet ve barış şehri olmasıdır.”

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir