• DOLAR 16.601
  • EURO 17.399
  • ALTIN 970.76
  • ...
SON DAKİKA
Barış Pınarı Bölgesi'nde 709 PKK-DEAŞ mensubu öldürüldü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Valilik açıklamasında ,Türkiye tarafından Fırat'ın doğusuna yönelik 9 Ekim 2019 tarihinde başlatılan "Barış Pınarı Harekâtı"nın ardından bölgede hayatın normalleşmesi, güven ve istikrarın sağlanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Eğitim, sağlık, ulaştırma, tarım, ticaret ve belediyecilik hizmetleri başta olmak üzere birçok alanda büyük iyileşmeler sağlandığı ifade edilen açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Milli Ordusu ile birlikte gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nın başarıyla tamamlanmasının ardından, Şanlıurfa Valiliği Koordinasyonunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından danışmanlık hizmeti verilmek suretiyle Yerel Kolluk Teşkilatı kurulmaya başlanmış, Resulayn ve Tel Abyad şehir merkezlerinin emniyet - asayiş hizmetleri bu birimler tarafından devralınmış, diğer yerleşim yerlerinde devir işlemlerine devam edilmektedir. Harekât bölgesine dışarıdan terörist sızmalarını engellemeye dönük Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve SMO’nun faaliyetleri de aralıksız devam etmektedir." denildi.

"709 PKK-YPG ve DEAŞ mensubu öldürüldü"

Açıklamada, Resulayn ve Tel Abyad'da gerçekleştirilen operasyonlara dikkat çekilerek, "Yerel Kolluk Birimleri ile MİT Başkanlığı ve Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarının eşgüdüm içinde bölgede yürüttükleri müşterek operasyonlar sonucunda bir yıl içinde; Tel Abyad’da biri ölü 349’u sağ toplam 350 PKK/KCK–PYD/YPG’li ve 126 sağ DAEŞ’li; Resulayn’da ise 3’ü ölü, 221’i sağ toplam 224 PKK/KCK–PYD/YPG’li ve 11 sağ DAEŞ’li olmak üzere toplamda 709 terörist etkisiz hale getirildi." ifadeleri kullanıldı.

"Kilometrelerce tünel tespit edilerek kullanılamaz hale getirildi"

Barış Pınarı Harekâtı ile kilometrelerce uzunluğunda tünel tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Tel Abyad’da, uzunluğu 150 metre ile 600 metre arasında değişen 19 hendek, 60 mevzi, 10 sığınak, 21 tünel (Biri 2 km uzunluğunda, 2,50 genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde betonarme tünel) Rasulayn ilçesinde de toplam 27 km uzunluğunda 303 tünel tahrip edilerek kullanılmaz hale getirilmiştir. Operasyonlarda, bugüne kadar YPG/PKK tarafından bölgedeki yerel güvenlik birimleri ve masum sivil halkı hedef alan 71 saldırı engellendi." denildi.

"284 adet El Yapımı Patlayıcı (EYP) ele geçirildi"

Tel Abyad ilçesinde PKK/KCK-PYD/YPG tarafından EYP imalathanesi olarak kullanıldığı tespit edilen binanın patlayıcılardan arındırıldığı belirtilen açıklamada, "Bu kapsamda bölgede yürütülen çalışmalarda toplamda; 284 adet El Yapımı Patlayıcı (EYP), bin 217 kilogram patlayıcı madde, 217 adet EYP kapsülü, 19 adet roketatar silah, 49 adet roketatar mühimmatı, 158 adet havan mermisi, 13 adet top mühimmat, 67 adet anti-personel mayını, 113 adet el bombası, 36 adet uzun namlulu silah, 15 adet av tüfeği, 26 bin 642 adet fişek, 31 adet askeri mühimmat, 7 adet tabanca ve bin130 gram uyuşturucu madde ele geçirildi." ifadeleri kullanıldı. (İLKHA)

 Bu haberler de ilginizi çekebilir