• DOLAR 8.067
  • EURO 9.682
  • ALTIN 460.376
  • ...
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Avrupa'yı ABD Türkiye ve İngiltere koruyor"

Avrupa'da başını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un çektiği Avrupa savunmasında özerklik isteyen liderlere mesaj gönderen Stoltenberg, Avrupa Birliği'nin Avrupa'yı savunacak durumda olmadığını ifade etti.

AB'nin özerklik arzusuyla NATO'yu zayıflatmaması gerektiğini söyleyen Stoltenberg, Avrupa'nın ABD, Türkiye ve İngiltere gibi Avrupalı olmayan devletler tarafından korunduğunun altını çizdi.

Avrupa içindeki savunma özerkliği yanlılarını uyaran Stoltenberg, AB'nin NATO ve ABD için daha güçlü bir ortak olmak amacıyla savunma özerkliği istiyoruz gerekçesini tatmin edici bulmadığını söyledi.

Stoltenberg, "AB nüfusunun yüzde 90'ı NATO üyesi ülkelerde yaşıyor, ancak NATO savunma harcamalarının yalnızca yüzde 20'sini karşılıyor. Ama bu sadece para meselesi değil. Bu aynı zamanda bir coğrafya meselesi. Tek başına bir Avrupa ya da tek başına bir Amerika'ya inanmıyorum. İzlanda ve Norveç (AB üyeleri değil) Kuzey Kutbu'na açılan kapılarımız. Türkiye'nin güneyde Suriye ve Irak ile sınırları var. Bu bölgelerin güvenliğini Türkiye üstleniyor. Batıda ABD, Kanada ve İngiltere Atlas Okyanusu'nun iki yakasını birbirine bağlıyor. Bunların hiçbiri AB üyesi değil. NATO'yu zayıflatmaya, Avrupa ile Kuzey Amerika'yı bölmeye yönelik herhangi bir girişim, yalnızca NATO'yu zayıflatmakla kalmaz, Avrupa'yı da böler. Bir ülkenin ya da bir kıtanın bugün karşı karşıya olduğumuz sorunları tek başına çözebileceğine inanmıyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir