• DOLAR 8.067
  • EURO 9.682
  • ALTIN 460.376
  • ...
Erkekleri öldürüyor!

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) derlediği verilerde de benzer tespitler var. 18 Nisan 2020'ye kadar DSÖ'ye bildirilen 700 binden fazla doğrulanmış Covid-19‘a yakalananlar arasında, erkeklerde ve kadınlarda neredeyse eşit sayıda vaka var. Vakalarda cinsiyet oranı ise yaşa göre değişiklik gösteriyor; hem daha genç (20-29 yaş) hem de daha büyük (80 yaş ve üstü) yaş gruplarında, kadınlarda erkeklerden daha fazla vaka görüldü. Ancak diğer yaş grupları için (0-9 yaş, 60-69 yaş ve 70-79 yaş) erkeklerde kadınlardan daha fazla vaka olduğu gözlendi.

ERKEKLERDE RİSK DAHA ÇOK

Kadınlarda doğrulanmış vakaların daha yüksek olduğu ülkeler de dâhil olmak üzere veri toplanan neredeyse her ülkede ölümlerin çoğu erkeklerde. Derlenen verilerde ülkelerin büyük çoğunluğunda erkeklerin sürekli olarak kadınlardan daha yüksek oranda öldüğünü gösteriyor. Başka bir deyişle, erkekler enfekte olduktan ve bir vaka olarak teşhis
edildiğinde, ölüm riski daha yüksek.

ÖLÜM ORANLARI NEDEN FARKLI?

Tıp çevrelerine göre cinsiyet birçok hastalığın sonucunda rol oynuyor, bu durum Covid-19’da farklı değil. Şiddetli korona hastalığı olan kişilerin ön raporlarında, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı dâhil bazı kronik akciğer hastalıkları olduğu görüldü. Küresel olarak bu hastalıklar erkekler arasında daha yaygın. Erkeklerde tütün ve alkol içme oranları kadınlardan önemli ölçüde daha yüksek. Bu da erkeklerin kadınlardan daha fazla ölmelerini açıklayan nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

(TÜRKİYE GAZETESİ)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir