• DOLAR 8.079
  • EURO 9.687
  • ALTIN 461.15
  • ...
Rusya ilk kez ABD’yi geride bıraktı

EKONOMİ SERVİSİ

2020 yılında Avrupa pazarına yapılan LNG ihracatının yaklaşık 84 milyon tonu bulduğu, bunun 22 milyon tonunun Rusya’dan, 20 milyon tonunun ise Amerika Birleşik Devletleri’nden gerçekleştirildiği açıklandı.

Shell Rusya Başkanı Sederik Kramers sunumunda, 2040 yılına kadar Avrupa’da LNG talebinin artacağını ve boru hattı gazının payının azalacağının anlaşıldığını belirtti.

Kramers’e göre, boru hatları yoluyla gaz ihracatı, esas olarak Norveç ve Kuzey Afrika’dan gelen gaz arzındaki azalmayla gerçekleşecek, Avrupa’da yerli gaz üretimi ise önemli ölçüde düşecek.

Şubat ayında şiddetli soğuk nedeniyle ABD’deki gaz kuyularının çoğunda çalışmalar askıya alınmıştı, bu da yakıt üretimini ve ihracatını düşürmüştü.

Bazı şirketlerde, ham gaz arzı son dört ayın en düşük seviyesine (günde 210 milyon metreküpe kadar) geriledi. Bu normalden 2-4 kat daha az.

Ülkede neredeyse gaz ihracatı durma noktasına geldi.

Öte yandan Amerika petrol üretimi de ortalama üçte bir oranında düştü. Örneğin, ABD endüstrisinin sıkı yağ merkezi olan Permiyen Havzasında bu üretim yüzde 65 oranında düştü.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir