• DOLAR 8.09
  • EURO 9.754
  • ALTIN 460.79
  • ...
​Van’da AFAD gönüllülerine kimlikleri dağıtıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Karayolları 11’inci Bölge Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen törene eğitimlerini tamamlayan gönüllüler AFAD kimlik sahibi oldu.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van'ın afet riski yüksek olan bir il olduğunu belirterek "Geçen yıl yaşanan çığda 42 vatandaşımız hayatını kaybetti. Daha sonra yaşanan depremde 10 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaşanan sel felaketinde hem mal hem de can kaybımız oldu. İlimizin ve ülkemizin yerini değiştiremeyeceğimize göre bu afetlerle yaşamayı öğrenmeliyiz. Bunun için gerekli tedbirleri almalıyız." dedi.

Vatandaşların AFAD çalışmalarına katkıda bulunması gerektiğini ifade eden Bilmez "AFAD Başkanlığımızın afetlere müdahale kapsamında ülke çapında planlamaları var. Her kuruma düşen görevler var. Bunun tatbikatları yapılıyor. Vatandaşlarımızın da AFAD'ın çalışmalarında gönüllü katkı sunması gerekiyor. 2011 yılında ilimizde büyük bir deprem meydana geldi. Yüzlerce vatandaşımız yaşamını yitirdi. Bu depremde AFAD'ın müdahaleleri ve deprem sonrası yapılanlar dünyaya örnek olunabilecek çalışmalardı. 1976'da meydana gelen Çaldıran depreminde enkaz altında kalan bir kişinin 2 ay sonra çıkartıldığını öğrendim. Nerden nereye geldiğimizi görüyorsunuz. Gönüllü ayağımızın eğitimli olması, onlarında sistemin bir parçası haline gelmesi gerekiyordu." ifadelerini kullandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu "3 modülden oluşan eğitim programıyla temel AFAD gönüllüsü eğitim programı, destek AFAD gönüllüsü eğitim programı ve uzman AFAD eğitim programıyla farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir. Afet ve acil durumların her aşamasında, dünyada olduğu gibi toplumun tamamının gönüllülük faaliyetlerine katımının sağlanması çok büyük önem arz etmektedir. AFAD gönüllüsü olabilmek için AFAD gönüllülük sistemine başvurular e-Devlet üzerinden alınmakta, başvuru yapmak isteyen kişiler SMS ve e-mail yoluyla https://gonullu.afad.gov.tr/ adresinden yönlendirileceklerdir.” şeklinde konuştu.

AFAD Van İl Müdürü Ali İhsan Körpeş ise AFAD gönüllülüğü projesinin AFAD Başkanlığı tarafından hayata geçirildiğini belirterek "Vatandaşlarımız o kadar çabuk sahiplendiler ki bu projeyi çok kısa bir sürede dünyada eşi ve benzeri olmayan bir şekilde binlerce vatandaşımız e-Devlet üzerinden sisteme kayıt olmak suretiyle AFAD gönüllüsü oldular." dedi.

Tören, gönüllülere dağıtılan AFAD kimlik kartının ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi. (İLKHA)


 

 Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir