• DOLAR 8.086
  • EURO 9.737
  • ALTIN 461.158
  • ...
Suriye’de eğitim faaliyetlerine verilen destek devam ediyor

Rektörlük Senato Salonu’nda imzalanan törende konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Suriye'de Türkiye'nin oluşturduğu güvenli bölgelerde eğitim faaliyetlerini devam ettireceklerini belirtti.

Birlikte iş yapma kültürünün bir toplumun, medeniyetin ve ülkenin en büyük sermayesi olduğunu dile getiren Özaydın, “Örgütlü küçük azınlık yığınlara galip gelir. Biz örgütlü hareket ettikçe Suriye’yi her alanda yeniden inşa edeceğiz. Suriye’deki kardeşlerimize hizmet götürmek istiyoruz. Toplumsal duyarlılık çok hassas bir konu. Biz dünya Müslümanlarının ve dünya insanlarının dertleriyle dertlenmekle, onlarla hemhal olmakla mesulüz. Son 200 yıldır dünyayı kapitalist medeniyetler yönetiyor. Biz kendi değerlerimize dönüp ona göre yönetim tarzı oluşturduğumuz zaman bütün insanlık bundan fayda görecektir. Dünyanın şu an nasıl bir kapitalist düzenle yönetildiği ortada. Biz kendi değerlerimizi ve farkındalığımız oluşturarak insan odaklı bir yönetim tarzı meydan getireceğiz.” dedi.

Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, “Rektörümüz ile birlikte ciddi projelerimiz var. Gaziantep’in spor alt yapısını oluşturuyoruz.  Onlardan birisi Gaziantep Üniversitesi içerisinde gerçekleştirilecek. Çok ciddi bir spor köyü oluşacak şekilde hem halkımıza hem de üniversite öğrencilerine açık bir kompleks olacak. El birliğiyle, yürek yüreğe İnşallah kardeşlerimize hayırlı işler yaparak onları sevindirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Önder Dayanışma ve Kalkınma Derneği Başkanı Abdurrahman Dadam ise, Gaziantep Üniversitesi’nin Suriye güvenli bölgede eğitim alanında bölgenin umudu olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Bu işbirliği toplumu inşa etmede en önemli gördüğümüz bir işbirliği. Suriye’nin birçok bölgesinde gençlik evlerimiz var. Bu merkezlerimizde eğitim alanında istifade eden kişi sayısı yaklaşık 12 bin kişidir. Bu merkezlerdeki başarılarımız giderek artıyor. Bunun nedeni Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte yaptığımız çalışmalardır. Suriye’yi yapılandırma adına bu protokol çok önemli.”

Özaydın’ın destekleriyle Suriye’de daha önemli işler yapacaklarını belirten İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı Suriye Koordinatörü Serkan Öktem de işbirliği protokolünün bölgeye katkı sağlayacağını belirtti.

İmzalanan işbirliği protokolüne göre, Suriye güvenli bölgesinde bulunan Cerablus’ta, Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersi kapsamında okul renklendirme faaliyetleri ile birlikte yetimhanelerde kalan çocukların ufuklarını aydınlatmak amacıyla bilinçlendirme, farkındalık seminerleri ve eğitimler verilecek. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir