• DOLAR 13.585
  • EURO 15.307
  • ALTIN 795.72
  • ...
Bitlis'te 90 bin öğrenci yüz yüze eğitime başlamanın heyecanını yaşadı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı'nın ardından yüz yüze eğitimin kriterleri açıklandı. Türkiye'nin Coronavirus risk haritası çıkarıldı. Ülke geneli düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller belirlendi.

Tüm okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, 8'inci ve 12'nci sınıflarda yüz yüze eğitim kararı alınırken, düşük ve orta riskli olarak belirlenen illerde tüm kademelerde eğitim öğretime başlandı.

Düşük riskli kategoride bulunan Bitlis'te de Covid-19 tedbirleri uygulanarak 89 bin 724 öğrenci çalınan ilk zille yüz yüze eğitime başladı.

Öğrenciler, yaklaşık bir yılın ardından ilk kez öğretmenleriyle yüz yüze buluştu. Sabahın erken saatlerinde okullarının yollarını tutan öğrenciler, yüz yüze eğitime başlamanın sevincini yaşadılar.

Okullarda salgına karşı tüm tedbirler alındı. Okul girişlerine dezenfekte stantları kuruldu. Okul bahçeleri araç giriş çıkışlarına kapatılırken, maske ve mesafeye uyulması konusunda aile ve öğrenciler bilgilendirildi.

Şehit Mahir Ayabak İlkokulunda ilk ders zilini çalan Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, yıl sonuna kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadan eğitim ve öğretimi sürdürme temennisinde bulundu.

"Camdan değil, candan bir eğitim vermeyi arzuluyoruz"

Sınıfta bulunan öğrenci ortalamasının düşük olduğunu, Bakanlığın talimatları doğrultusunda hareket edeceklerini belirten Korkmaz, il genelinde eğitime sorunsuz başladıklarını ifade etti.

Korkmaz "Şubat ayında kırsalda açtığımız 458 okulumuzu açmıştık. Bu okullarımıza giden yaklaşık 30 bin öğrencimizde şu ana kadar bir vakaya rastlamadık. Bugün tüm kademelerdeki okullarımızı açtık. Sınıf bazında ilimizin öğrenci sayıları oldukça makul. İlkokullarda ortalama 18-21, ortaokullarda 18-22 arası, liselerde 30-34 civarındadır. Bakanlığımızın belirlediği yol haritasına göre eğitimimize devam edeceğiz." dedi.

Camdan değil, candan eğitim vermeyi arzuladıklarını belirten Korkmaz "Çocuklarımızı Covid-19 ile ilgili bir bilinç sahibi olmuşlar. Her çocuğumuz maskesini takıyor, sosyal mesafeye ve temizliğe dikkat ediyor. Temennimiz dönem sonuna kadar aksaklık yaşanmaması. Camdan değil, candan bir eğitim. Uzaktan eğitimi camdan yapıyorduk, yüz yüze eğitimi candan yapıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir