• DOLAR 15.877
  • EURO 16.844
  • ALTIN 942.556
  • ...
Afet eğitim seferberliği başlatıldı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları ile 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlatan Mardin Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Davut Esen, bu kapsamında çalışmalara başladıklarını açıkladı.

 

AFAD İl Müdürü Esen, “2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, basın ve özel kuruluşlarla iş birliği içerisinde, illerde valilerin, ilçelerde ise kaymakamların koordinesinde, afet farkındalığının arttırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla afet farkındalık eğitim faaliyetlerinin yapıldığını söyledi.

Müdür Esen, “Eğitimler 2021 yılı boyunca, salgın koşullarına uygun şekilde gerekli sağlık tedbirleri alınarak, ilimiz merkez ve ilçelerinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektör kuruluşlarını, dernekleri, vakıfları, bireysel başvuruları, aileleri, bina sakinlerini kısaca toplumun tüm kesimlerini her bir vatandaşa dokunulacak şekilde yüz yüze ve uzaktan eğitim sistemlerinden faydalanılarak yapılmaktadır.” dedi.

Türkiye’de her yıl 1-7 Mart tarihleri arası “Deprem Haftası” olarak kutlandığını hatırlatan Esen, şöyle konuştu:

“Önceki yıllarda olay, deprem veya afet olduktan sonraki yapılacak önlemler üzerinde duruyorduk. Ancak bu sene daha çok risk önlemi üzerinde duruyoruz. Yani olay olmadan önce tehlike olabilecek risklerin bertaraf edilerek önlenebilmesi için alınacak önlemler ve atılacak adımlar ile ilgili çalışmalar üzerinde duruyoruz.”

“Afetlere dayanıklı bir toplum olmayı hedefliyoruz.” diyen Esen, “Hedefimiz, amacımız budur.  İnşallah yıl sonunda tüm afet olaylarına dayanıklı bir toplum olarak seneyi bitireceğiz.” diye konuştu. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir