• DOLAR 8.374
  • EURO 10.108
  • ALTIN 478.731
  • ...
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan Kanal İstanbul açıklaması

Kırşehir İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin konuştu.

Kurum, Kanal İstanbul Projesi'nin hazırlıklarının yapıldığını ve bu yıl içerisinde de başlayacaklarını ifade etti. Kurum "2021 yılı içerisinde projemizin ihalesini yapacağız ve kararlı bir şekilde de inşallah Kanal İstanbul Projesi'ni İstanbul'umuza, Türkiye'mize kazandıracağız." dedi.

ÇED raporu sürecini tamamladıklarını belirten Kurum, "Üniversitelerden hocalarımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda ÇED raporu süreci tamamlandı. Yine çevre düzeni planı onaylandı. 3 etap planımızı yine Kanal İstanbul güzergahı üzerinde onayladık ve yüzde 52'si yeşil alan olan İstanbul Boğazı'mızı koruma, kurtarma projesi. Yine depremle ilgili rezerv alanımızın oluşturulduğu, bölgedeki yoğunluğun dışında herhangi bir yoğunluğun bölgeye getirilmediği örnek bir şehircilik anlayışıyla ki deprem şehri İstanbul'umuza üreteceğimiz rezerv konutlarıyla da yine riskli gördüğümüz binaların dönüşümü için çok önemli bir alanı inşallah inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Söz konusu proje ile su kaynaklarının giderildiği iddialarına da yanıt veren Bakan Kurum, bilimsel raporlarla su kaynaklarının giderilmediğini ispat ettiklerini söyledi.

Kurum, "Depremsellikle ilgili 'İstanbul'a zarar verir' dediler. Yine bunu raporlarımızla zarar vermediğini ispat ettik. 'Yoğunluk getirir' dediler, yine yapmış olduğumuz planlarla herhangi bir yoğunluk getirilmediğini de gösterdik ve bu anlayışla da çalışmalarımızı yapıyoruz. Planlama içerisinde yeşil alanlarını, sosyal donatılarını, üniversitelerini ayırarak İstanbul'un ihtiyaçlarına cevap verecek bir şekilde projemizi yürütüyoruz. Fakat İstanbul'umuzun geleceğini bu kadar ilgilendiren, Türkiye'mizin marka değerine marka katacak ve dünyada lider ülke yapacak projeye sadece karşı çıkmak adına bir duruş var. Bu tabi CHP duruşudur, CHP zihniyetidir. Kör bir bakıştır. Ama biz hayırda yarışmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu. (İLKHA) Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir