• DOLAR 8.081
  • EURO 9.684
  • ALTIN 461.149
  • ...
Firavun Seqenenre Tao II'nin savaş alanında infaz edildiği ortaya çıktı

The Guardian’da yer alan habere göre; 3 bin 600 yıl önce Güney Mısır’da hüküm süren

Cesur unvanına sahip Seqenenre Tao II’nin öldürülmesi hakkında yeni ipuçları verdi. Firavunun mumyası bilgisayarlı tomografi (BT) aracılığıyla incelendi.

ÖLÜMCÜL YARALANMALAR

BT taramaları, firavunun alnında yaklaşık 6 cm'lik bir yara, kafatasında derin bir bıçak yarası ve sağ gözü üzerinde de yaklaşık cm'lik bir kesik de dahil olmak üzere bir dizi ölümcül kafa yaralanmasını ortaya çıkardı.

SAVUNMA İZİ YOK

Mumya üzerinde savunma sırasında meydana gelebilecek herhangi bir yara bulamayan bilim insanları, rakip Hyksos hanedanından savaşçıların hükümdarı infaz etmeden önce yakalayıp bağladıkları sonucuna vardı.

ESİR ALINIP ÖLDÜRÜLDÜ

Arkeolog Zahi Hawas ve radyoloji profesörü Sahar Salim, taramaları ve 3D görüntüler ürettikten sonra firavunun savaş alanında esir alındıktan sonra bir infaz töreninde öldürüldüğü sonucuna vardıklarını açıkladı. Araştırmacılar, firavunun öldüğünde 40 yaşında olduğunu tespit etti.


BULGULARA GÖRE CEPHEDE BULUNDU

Araştırmanın başyazarı ve Kahire Üniversitesi'nden radyolog Sahar Saleem, "Bulgular firavunun askerlerinin Mısır'ı kurtarmak için hayatını riske attığını ve gerçekten cephede bulunduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Seqenenre’nin vücudu 1960’larda X-ray cihazı ile incelenmiş ve mumyalayıcılar tarafından ustaca gizlenmiş baş yaraları ortaya çıkarılmıştı. Uzmanlar bunun sonucunda firavunun bir savaşta ya da saray suikastında öldürüldüğünü iddia etmişti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir