• DOLAR 8.112
  • EURO 9.796
  • ALTIN 461.11
  • ...
Yemen'deki Ensarullah ABD'nin terör listesinden çıkartılacak

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Washington'un 16 Şubat'tan itibaren Yemen'deki Ensarullah hareketini terör örgütleri listesinden çıkaracağını söyledi.

Ensarullah hareketi

Ensarullah (El-Husiyyun) Hareketi, 1990'lı yılların başında, Yemen'in kuzeyinde, Suudi Arabistan sınırının hemen yanı başındaki Sada bölgesinde, kültürel ve dini faaliyet odaklı küçük bir grup olarak kurulmuştur.

Yemenli gençlerden oluşan bir grup tarafından "Tenzimu'ş-Şebabi'l Mü'min" (Mümin Gençler Teşkilatı) olarak kurulan bu teşkilat, günümüzde "Ensarullah" olarak tanınmaktadır.

Hareketin sloganı "Allah-u Ekber, israile ölüm, Amerika'ya ölüm, siyonizme Lanet, Zafer İslam'ındır." Bu slogan Ensarullah Hareketi'nin bayraklarında da yer almaktadır.

Asıl faaliyet merkezleri Suudi Arabistan sınırındaki Yemen kenti Sa'da olan Ensarullah Hareketi, Yemen hükûmetini Batı'ya bağımlı bir hükûmet olarak görmekte ve 2004 yılından bu yana hükûmet karşıtı faaliyetler yürütmektedirler.

Yemen hükûmeti, özellikle de Ali Abdullah Salih, 1990'lı yıllarda Tenzimu'l Şebabi'l Mü'min'in parti ve teşkilatlarına şahsen finansman sağlayarak destek verse de Amerika'nın 2003 yılında Irak'a saldırısı ve işgalinden sonra direniş hareketi ile devlet arasındaki ilişkiler koptu.

Ensarullah, Yemen hükümetini ABD uşağı ve kuklası olarak görmekte ve devletin fakir ve yoksul halka gerekli yardımları yapmadığı gerekçesiyle hükumetle 2004 yılından bu yana mücadele etmektedir.

Ensarullah'ın hükûmete yönelik bu tutumundan dolayı, Yemen devleti de 2004 yılından bu yana hareketi sindirmek ve yok etmek için askeri operasyonlar düzenlemekte, faaliyet gösteren üyelerini tutuklamakta, hapse atmakta ve idam etmektedir.  

10 Eylül 2004'te, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı birliklerin düzenlediği bir operasyonda Husi lider Hüseyin Bedreddin El-Hûsî'nin katledilmesi, Ensarullah Hareketi için bir dönüm noktası olmuştur.

Yemen direniş hareketinin ilk lideri Hüseyin El-Husi'nin katledilişinin ardından hareketin başına babası Bedreddin El-Husi, 2006 yılında ise kardeşi Abdulmelik El-Husi geçti.

Yemen hükümetine karşı ilk kez 2004 yılında silahlı mücadele başlatan Ensarullah Hareketi, 2015 yılında gerçekleştirdikleri mücadele ile başkent San'a ve parlamentoyu ele geçirmişlerdir.

Yemen ordusu geçen süre zarfında, direniş hareketini yok etmek için Sa'da kentine defalarca saldırı düzenledi. Suudi rejiminin başını çektiği koalisyon askerleri Yemen ordusuna yardıma gelmesine rağmen, yine de hareketin direniş gücü kırılamadı.

Ensarullah Hareketi 2011 yılında Sa'da, 2014 yılında da Amran eyaletinde kontrolü ele geçirmiştir.

Yemen hükümeti ve Suudi rejiminin başını çektiği koalisyona karşı mücadeleye devam eden Ensarullah Hareketi'nin liderliğini, 1979 doğumlu olan Abdulmelik El-Husi yürütmektedir. (İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir