• DOLAR 8.666
  • EURO 10.162
  • ALTIN 487.369
  • ...
Bir âlim daha Hakk’a yürüdü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Midyat Çavuşlu Mahallesi Ulucami İmam-Hatibi Ahmet Deniz Hoca, medrese ve camilerin yapımının yanı sıra talebe yetişmesine yaptığı katkılarıyla tanınıyordu.

 

Çeşitli medreselerde müderrislik ve camilerde imam-hatiplik yapan Deniz yüzlerce talebe yetiştirdi.

Deniz’in naaşının yarın akşam ya da cumartesi sabahı Midyat ilçesinde defnedilmesi bekleniyor.

Merhum Deniz, en son Çavuşlu Suffa Kur'an Kursu açılışında İLKHA’ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Yozlaşma ve ahlaki çöküntünün had safhaya ulaştığı günümüzde özellikle gençlerin ilim öğrenmesinin büyük bir ihtiyaç olduğuna değinen Ahmet Deniz Hoca , "Bu medreseyi, Kur'an kursunu inşa etmemizin temel sebebi İslami ilimleri öğretmektir. Gerçekten günümüzde çocuklarımızın İslami ilme ihtiyacı vardır. İslam ilimleri öğrenmek ekmek ve su gibi bizim için bir ihtiyaçtır. Özellikle zamanımızın gençleri Kur'an-ı Kerim'in anlamını öğrenseler kendilerini kötü şeylerden alıkoyabilecekler. Dışımızda gelişen fitnelerin, kötülüklerin, insanlar arasındaki anlaşmazlıkların hepsi insanımızın maneviyatının eksik olmasından, maneviyattan uzaklaştığından dolayıdır. Kur'an ve hadisten bihaber olmalarındandır. Allah'ın izniyle bu ilmi öğrenen gençlerimizin Allah'a ve ahiret gününe imanları pekişir. Kıyamet, cennet ve cehennemin, hesap ve mizanın olduğunu bilir."

Molla Ahmet Deniz Kimdir?

1961 yılında Midyat’ın Yayvantepe (Kartminê) köyünde doğdu. Doğu medreselerinde eğitimini tamamladı. 1979 yılında Nusaybin'e bağlı Akarsu Beldesinde imam hatip olarak göreve başladı. Daha sonra sırasıyla Mardin, İdil ve en son vefatına kadar bulunduğu Midyat'ın Çavuşlu Beldesinde İmam-Hatiplik görevini icra etti.

Çavuşlu Beldesinde Ulu Cami, Suffa Kur'an kursu ve müteaddit taziye evinin yapılmasına katkı sağladı.

Merhum Deniz meşhur alimlerden Molla Sadullah, Molla Fahreddin, Molla Zübeyir ve Molla İbrahim Çélıki’nin tedrisatlarında bulunmuştu.

Merhum Deniz, evli ve 7 çocuk babası idi. (İLKHA)Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir